Nie zgadzali się z kwalifikacjami do sieci. Odwołali się. Co z nimi?

Udostępnij:
104 szpitale nie zgodziły się z decyzjami dotyczącymi kwalifikacji do sieci. Odwołały się do oddziałów wojewódzkich. Walczyły, żeby znaleźć się na jej wyższym poziomie lub włączyć w nią dodatkowe oddziały i poradnie. Były też takie, które do sieci w ogóle się nie dostały i miały nadzieję, że szefowie oddziałów funduszu mimo tego zmienią zdanie.
Oddziały w niewielu przypadkach pozytywnie rozpatrzyły wnioski dyrektorów szpitali. Jak sprawa wygląda w poszczególnych województwach? Przedstawiamy analizy wybranych województw.

Do śląskiego oddziału wojewódzkiego wpłynęło osiem wniosków od siedmiu podmiotów
Płatnik przychylił się do próśb dwóch szpitali, czyli Centrum Onkologii Instytutu Oddziału w Gliwicach oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego w Katowicach. Odwołania dotyczyły niewłaściwego wskazania profili zakwalifikowanych do sieci.

Szpital na Ceglanej zaprotestował w sprawie niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia. Mowa o radioterapii i brachyterapii. Centrum Onkologii w Gliwicach wniosło protest dotyczący niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia. Placówka posiada rangę instytutu i została zakwalifikowana do poziomu szpitali ogólnopolskich, gdzie siecią są objęte wszystkie profile stanowiące przedmiot aktualnie obowiązującej umowy z NFZ.

Było sześć decyzji odmownych. Między innymi jedna z nich dotyczyła Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój. Placówka zaprotestowała przeciw niezakwalifikowaniu do sieci. Zapadła decyzja o odmowie, bo uzdrowisko, posiadające tylko jeden zakres świadczeń, to jest reumatologię, nie kwalifikuje się do żadnego z poziomów sieci.

Szpital Chorób Płuc im. świętego Józefa w Pilchowicach sprzeciwił się, jego zdaniem, niewłaściwemu wskazaniu profili zabezpieczenia dotyczącego chemioterapii. Fundusz odmówił, bo realizacja świadczeń w tym zakresie, w tym podawania leków, jest uwzględniona w finansowaniu w ramach sieci.

Odmówiono także Vito-Med w Gliwicach. Placówka także zaprotestowała przeciw niezakwalifikowaniu do sieci. Powód nieprzychylenia się do wniosku? Według funduszu szpital nie spełnia warunku co do wymaganej liczby profili określonego rodzaju dla danego poziomu. Oznacza to, że struktura zakresów stanowiących jego przedmiot umowy z NFZ uniemożliwia kwalifikację do sieci.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej wniósł protest w sprawie kwalifikacji do niewłaściwego poziomu sieci. Zapadła decyzja odmowna, bo okres udzielania świadczeń w ramach profilu anestezjologia i intensywna terapia wynosi mniej niż wymagane dwa lata.

Do dolnośląskiego oddziału trafiło 22 dokumentów, w których dyrektorzy sprzeciwiali się NFZ
18 z nich zostało oddalonych. Większość podmiotów składało protesty dotyczących niewłaściwej kwalifikacji do określonego poziomu sieci. Dwa protesty zostały uwzględnione w całości oraz dwa zostały uwzględnione częściowo.

Wnioski zaakceptowane w całości dotyczyły Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. W przypadku pierwszej placówki do sieci zostały zakwalifikowane dwa programy lekowe. W przypadku drugiej do sieci zakwalifikowano dodatkowy zakres, czyli oddział pediatryczny.

Protesty częściowo uwzględnione to wnioski wystosowane przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu i EMC Instytut Medyczny. W pierwszym przypadku do sieci został zakwalifikowany jeden z programów lekowych, a oddalono wniosek w części dotyczącej zakwalifikowania poradni onkologii i hematologii dziecięcej. W drugim przypadku uwzględniono wniosek w części realizacji świadczeń z chirurgii onkologicznej w ramach chirurgii ogólnej, możliwości realizacji świadczeń z gastroenterologii w ramach oddziału wewnętrznego. Oddalono - o włączenie do sieci badań endoskopowych przewodu pokarmowego - gastroskopia.

Na Pomorzu wnioski złożyło pięć szpitali
Dwa pochodziły od szpitali, które nie zostały zakwalifikowane do sieci. To prywatny szpital Swissmed Centrum Zdrowia w Gdańsku oraz American Heart of Poland SA. Placówki te nie spełniały podstawowych kryteriów sieciowych.

Trzy pozostałe sprzeciwy złożyły placówki, które znalazły się w sieci szpitali, a przedmiotem protestu było niewłaściwe wskazanie profili systemu zabezpieczenia zakresów lub rodzajów świadczeń. W jednym przypadku protest dotyczący jednego oddziału został uwzględniony.

Do wielkopolskiego oddziału wpłynęło siedem protestów w sprawie kwalifikacji do sieci
Płatnik nie uwzględnił żadnego z nich. Z siedmiu wniosków, dwa dotyczyły zmiany poziomu. Pozostałe dotyczyły treści wykazów odwołujących się placówek. Szpitale wnosiły o zmianę poziomu zabezpieczenia, a także o włączenie niektórych profili, które nie zostały ujęte w ich wykazie.

Do mazowieckiego oddziału wpłynęło 18 protestów
Wszystkie z wniosków dotyczyły niezakwalifikowania do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Odrzucono wszystkie protesty. Powód? Nie spełniały warunków określonych w nowelizacji ustawy z 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także prowadziły leczenie szpitalne tylko w trybie hospitalizacji planowych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.