Wyślij
Udostępnij:
 
 
Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu

Omikron odpowiada za 97 proc. zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce

Źródło: Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 25.01.2022
 
 
– 24 stycznia przeprowadziliśmy badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce – 93 z 96 próbek pozytywnych zidentyfikowano jako wariant omikron – mówi prof. dr hab. n.med. Andrzej Pławski, kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.
– Wariant koronawirusa B.1.1.529, zwany omikronem, obserwowany w Polsce od końca 2021 roku charakteryzuje się zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania. Monitorowanie jego udziału wśród próbek pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 zdiagnozowanych w Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu potwierdza tę prawidłowość – wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Andrzej Pławski, kierownik tej placówki.

– 24 stycznia w centrum przeprowadzono badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce – 93 z 96 próbek pozytywnych zidentyfikowano jako wariant omikron. Na tej podstawie można przyjąć, że realny poziom udziału wariantu B.1.1.529 w zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 w naszym regionie wynosi 97 proc. Jest to zgodne z wykazaną przez ICM już wcześniej gwałtowną tendencją wzrostową udziału – 25 grudnia 2021 r. i 10 stycznie 2022 r. udział wariantu omikron w próbkach pozytywnych w materiale badanym wynosił odpowiednio, 6 i 63 proc. – tłumaczy prof. Pławski.

Przeczytaj także: „Omikron zagraża każdemu z nas” i „Ostatnie dni przed omikronowym tsunami”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.