Naukowa Fundacja Polpharmy

Pacjent w centrum nowej strategii Naukowej Fundacji Polpharmy

Udostępnij:
– Misją Naukowej Fundacji Polpharmy jest wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych w tych dziedzinach. Nowy zarząd, czerpiąc z pierwotnego zamysłu fundacji, poszerza cele, nawiązując do nowych trendów w medycynie i stawiając pacjenta w centrum strategii – mówi „Menedżerowi Zdrowia” Krzysztof Kurowski, wiceprezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy.
Bliżej pacjenta, bliżej przemysłu i bliżej środowiska naukowego to strategia Naukowej Fundacji Polpharmy, na której koncentruje się nowy zarząd. Proszę wskazać, czym różni się ona od tej, którą się kierowano, zakładając fundację?
– Naukowa Fundacja Polpharmy została założona przez firmę farmaceutyczną Polpharma w 2001 roku. Jej pierwotna misja jest niezmienna do dziś – jest nią wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych w tych dziedzinach. Znajduje ona odzwierciedlenie w haśle „Pomagamy ludziom nauki”. Dla fundacji zawsze priorytetem było dobro pacjenta, co realizujemy poprzez wspieranie ludzi nauki, dążąc do tego, aby można było wywierać wpływ i przygotowywać najlepsze rozwiązania medyczne i farmaceutyczne dla pacjenta.

Udzielając od 22 lat pomocy wymienionym środowiskom naukowym, akademickim, pacjenckim, inicjujemy i angażujemy się w wiele działań mających na celu poprawę i rozwój myśli naukowej. Nie zapominamy jednak o tym, że świat medyczny nieustannie się zmienia, w związku z czym fundacja również musi się zmieniać, po to, żeby podążać za nowymi trendami. Dlatego w 2022 r. zarząd fundacji przyjął nową strategię działania. Zachowaliśmy jednak ciągłość działań, czerpiąc z doświadczeń własnych w realizacji obranej drogi.

Nowa strategia opiera się na czterech filarach. Pierwszy – kluczowy – to „bliżej pacjenta”. Określamy go jako przewodni kierunek strategiczny, który chcemy rozwijać przez najbliższe lata, wskazując, że sednem naszych działań jest pacjentocentryzm – czyli pacjent jest w centrum naszej strategii. Drugi filar to „bliżej środowiska naukowego”. Wyrażone jest w tym nasze zaangażowanie we wzmacnianie komponenty konkursowej poprzez wspieranie rozwijania projektów przez naukowców. Trzeci filar – „być bliżej przemysłu farmaceutycznego” – wiąże się z przekonaniem, że fundacja może być platformą, która łączy, zbliża i intensyfikuje współpracę nauki z biznesem. I wreszcie ostatni filar – czwarty – ma za zadanie uczynić w niedalekiej przyszłości z fundacji inkubator innowacyjności. To ten ostatni aspekt wskazuje najwyraźniej na zredefiniowanie naszej dotychczasowej strategii, co wyraża się w samych konkursach i ich tematach, które odnoszą się do projektów o większym potencjale aplikacyjności. Można powiedzieć, że to jest chyba ta największa różnica.

Czym kierowano się przy wyborze aktualnych kierunków działania fundacji?
– Widząc, że w Polsce powstaje coraz więcej projektów o potencjale wdrożeniowym, które przy współpracy z fundacją, z biznesem mają realne szanse zostać wdrożone jako rozwiązania rynkowe, mocniej przesunęliśmy naszą strategię w kierunku konkursów, które niosą za sobą większą aplikacyjność. Chodzi o takie projekty, które mają szansę na to, aby przełożyć myśl naukową na konkretne rozwiązania – aplikacje, produkty wspierające pacjenta i środowiska opiekujące się nim, czyli lekarzy, farmaceutów, pielęgniarki itd. Co ważne, wszystko, co obecnie robimy – nasze projekty, konkursy – ma jako końcowe rozwiązanie wspierać pacjenta. Świadczą o tym nasze dwa ostatnie konkursy ogłoszone w latach 2022 i 2023. Pierwszy z nich dotyczył compliance i relacji lekarza z pacjentem oraz z rodziną pacjenta, a drugi –wykorzystania baz danych jako historii medycznej pacjenta po to, żeby w przyszłości lepiej diagnozować i lepiej dobierać terapie w danym schorzeniu. To nowoczesne tematy konkursów odnoszące się do bardzo aktualnych trendów medycznych. W ich ramach zgłaszane są projekty, które mogą zakończyć się konkretnym opracowaniem niekoniecznie leku, ale np. aplikacji wspierającej compliance czy stworzeniem baz danych do tego, żeby można je było potem wykorzystywać w praktyce lekarskiej.

Jak nowe cele przekładają się na aktywność fundacji? W czym, w jakich działaniach przejawia się obecna strategia?
– Zwiększona aktywność fundacji została określona przez wymienione przeze mnie cztery filary, w których co roku mamy nowe inicjatywy włączane do naszej aktywności. W ramach filaru „bliżej pacjenta” rozpoczęliśmy np. organizację cyklu debat naukowych – trzech rocznie – które są skupione wokół głównego tematu konkursowego i prowadzone przez wybitnych ekspertów w danej dziedzinie. Debaty te są skierowane do środowisk medycznych, które się opiekują pacjentem, ale, co ważne, mają one charakter otwarty po to, aby mogli z nich czerpać pacjenci. Zależy nam bardzo na tym, żeby słuchaczami tych wystąpień byli właśnie pacjenci, i aby z tą wiedzą docierać również do nich. Druga rzecz to konkursy organizowane przez fundację i ich nowoczesne tematy oraz objęcie mecenatem nagrody im. Franciszka Kokota – ustanowionej przez Towarzystwo Internistów Polskich. W ramach tej inicjatywy nagradzani są wybitni klinicyści – ludzie, którzy bezpośrednio opiekują się pacjentem. Jeśli chodzi o filar „bliżej środowiska naukowego” to wydarzeniem nowym w strategii fundacji jest Konwent Rektorów, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2022 r. i który ma odbywać się cyklicznie, w odstępach dwuletnich. Jego celem jest zgłębienie tematu dotyczącego tego, czego potrzebuje polska nauka i co w efekcie może zrobić fundacja, żeby móc wspierać rozwój tej nauki. W tym roku dodatkowo Naukowa Fundacja Polpharmy została zaproszona przez KRAUM na spotkanie, podczas którego zaprezentujemy nasze działania i będziemy budować głębszą relację ze środowiskiem naukowym. Planujemy też uruchomienie stypendiów zagranicznych dla najlepszych polskich doktorantów, którzy będą mieli okazję pracować z wybitnymi naukowcami w renomowanych ośrodkach na świecie. W tym roku zorganizowaliśmy też, po raz pierwszy, szkołę dla studentów kierunku lekarskiego uniwersytetów medycznych – Medical School of Your Future – Inwestuj w siebie. Filar „bliżej przemysłu farmaceutycznego” to natomiast platforma do poruszania tematów dotyczących współpracy nauki i biznesu. Poza tym obecnie fundacja we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Gdańskim Towarzystwem Naukowym postanowiła wspólnie przyznawać Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana – uczonym za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu nauk biomedycznych i biofarmaceutycznych, które otwierają nowe możliwości aplikacyjne. I na koniec, w ramach ostatniego filaru „fundacja jako inkubator innowacyjności” przygotowujemy się do roli aktywniejszego uczestniczenia w procesie wspierania polskich naukowców w przygotowaniu ich projektów do tego, by mogły uzyskać potencjał wdrożeniowy.

Bardzo wyraźnie zintensyfikowaliśmy też komunikację wokół fundacji, przejawia się to np. w wydawaniu rocznego raportu z działalności, zwiększaniu aktywności w mediach, uruchomieniu kolejnych kanałów komunikacji, które pozwalają docierać do różnych środowisk, po to, żeby działania fundacji były znane w coraz szerszych kręgach.

Jakie korzyści z nowej strategii mogą wynieść beneficjenci projektów Naukowej Fundacji Polpharmy, sektor ochrony zdrowia i pacjenci?
– Korzyści dla pacjentów wiążą się z całą działalnością fundacji – w ramach której wszystkie aktywności są nakierowane na przygotowanie końcowych rozwiązań wspierających zdrowie pacjenta. Jeśli chodzi o korzyści dla sektora ochrony zdrowia, to ma on w założeniu czerpać z naszych konkursów. Dla przykładu konkurs z 2022 r, którego tematem była „Cyfryzacja dla poprawy wyników leczenia”, może przełożyć się na konkretne rozwiązania, które udoskonalą współpracę lekarza z pacjentem w obszarze profilaktyki, leczenia, rehabilitacji poprzez zastosowanie narzędzi informatycznych. Dostrzegamy bowiem w systemie ochrony zdrowia problem dotyczący prawidłowego stosowania się pacjentów do zaleceń lekarskich. Chcielibyśmy, aby działania fundacji i wybrane w ramach tego konkursu projekty przyniosły systemowe rozwiązania, które wpłyną na poprawę prawidłowego korzystania z leków. Okazuje się, że pomimo tego, iż w wielu schorzeniach mamy bardzo dobre terapie, to z uwagi na niestosowanie się pacjentów do schematów, leczenie nie przynosi takich efektów, jakich po nim należy oczekiwać. Podobnie jest z tegorocznym konkursem dotyczącym baz danych. Mamy ambicje, aby światowy trend wykorzystania realnych danych z procesu diagnozy i terapii pacjentów można było skolekcjonować w postaci baz danych, które w konsekwencji staną się użyteczne dla lekarzy i przełożą się na efektywniejsze procedury terapeutyczne.

Przeczytaj także: „Sztuczna inteligencja ma sens, jeśli służy pacjentowi i medykom” i „Pierwsza edycja szkoły doktorskiej dla najlepszych studentów kierunków lekarskich”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.