Wyślij
Udostępnij:
 
 

Patecki: Projekt o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia stoi w sprzeczności z zapowiedziami partii

Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 30.09.2016
 
 
- Wzrost wynagrodzeń dla lekarzy w trakcie specjalizacji (rezydentów) przewidziany w przedstawionym właśnie przez ministra zdrowia projekcie ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w ochronie zdrowia, wyniesie od 20 do 90 złotych od 1 lipca 2017 roku. Oznacza to, że sytuacja finansowa tych lekarzy praktycznie nie zmieni się - komentuje przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów:
- System ochrony zdrowia znajduje się w stanie permanentnej zapaści, a bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest zagrożone. Przyczyną jest niedobór lekarzy, co prowadzi do zamykania oddziałów szpitalnych i zmusza medyków do pracy ponad siły. Tylko szybkie i zdecydowane działania mogą zmienić tę dramatyczną sytuację.

Przedstawiony przez ministra zdrowia projekt stoi w jaskrawej sprzeczności z zapowiedziami najważniejszych polityków partii rządzącej. Przypomnijmy chociażby słowa Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w Turku 28 września 2013 roku: „Lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze, jeżeli chodzi o tych doświadczonych, którzy już są lekarzami w całym tego słowa znaczeniu. Ja to wiem bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy”

W podobnym tonie wypowiadała się Pani Premier podczas expose: “Lekarze powinni być wysoko i bardzo wysoko nagradzani”.

Także obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie twierdził, że trzeba i można w ciągu kilku lat znacząco zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, bo udało się to w innych podobnych krajach, chociażby w Czechach, czy na Słowacji.

Przypominamy również o tym, że lekarze z Porozumienia Rezydentów odbyli w ostatnich miesiącach ponad 100 spotkań z posłami Prawa i Sprawiedliwości, którzy praktycznie w 100 procent poparli postulaty rezydentów. Parlamentarzyści z tego ugrupowania złożyli ponad 20 interpelacji, w których postulowali wzrost wynagrodzeń lekarzy w trakcie specjalizacji. Między innymi posłanka Pawłowicz pytała ministra zdrowia: „Kiedy skandalicznie niskie wynagrodzenia lekarzy zostaną podwyższone.”

Jesteśmy lekarzami, którzy chcą żyć i pracować w Polsce. Oczekujemy tylko żeby zostało nam to umożliwione, a nasz idealizm i chęć dialogu nie był traktowany jako słabość. Stanowimy silną i dobrze zorganizowaną grupę zdolną do przeprowadzenia strajku, niemniej jednak cały czas staramy się szukać innych rozwiązań. Wierzymy, że minister zdrowia i cały rząd wezmą to pod uwagę i zmienią karygodne zapisy w proponowanej ustawie, tak, aby lekarze otrzymywali godne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, że rząd dba o pacjentów, jeżeli tak źle traktuje tych, którzy codziennie służą tym pacjentom pomocą.

Przeczytaj artykuł Damiana Pateckiego opublikowany w "Menedżerze Zdrowia" numerze 4-5/2016 pod tytułem: "Powszechny lincz".

Przeczytaj także inne teksty: "Resort zdrowia daje więcej pieniędzy. O ile?"., "Bukiel i Jankowski: Wydaje się, że pan Radziwiłł jest bezradny. Z ministrem nie ma dialogu" i Kim jest rezydent i jakie ma problemy?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.