Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Pierwsze w Polsce wszczepienie defibrylatora łączącego się ze smartfonem

Źródło: WUM
Autor: Monika Stelmach |Data: 29.05.2020
 
 
Zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM wykonał u pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca implantację kardiowertera-defibrylatora. Urządzenie, oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, daje możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta. „Menedżer Zdrowia” publikuje nagranie z tej nowatorskiej operacji.
W Klinice Kardiologii CSK UCK WUM, której szefuje prof. dr hab. Grzegorz Opolski, wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth. Jest to pierwszy w Polsce pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w kraju dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

U pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca, zagrożonego nagłym zgonem sercowym zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM – prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki – wykonał zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora, który oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, dodatkowo daje możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta.

Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19. Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora do ośrodka, który sprawuje nad nim opiekę. Dzięki komunikacji bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Niskoenergetyczna technologia bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.Przeczytaj także: „Prof. Brygida Knysz: COVID-19 to nowa choroba, która zostanie z nami na lata”, „Prof. Krzysztof Pyrć o szansach na wygaśnięcie epidemii SARS-CoV-2” i „Prof. Simon: Musimy wykorzystać każdą możliwość leczenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe