Piotr Hejke/Agencja Wyborcza.pl

Poradnia (przy)szpitalna

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Sejm
Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – dotyczy zniesienia wymogu ulokowania poradni przyszpitalnej w tej samej dzielnicy co szpital.
Autorzy projektu zmiany ustawy wyjaśnili, że „jej aktualne przepisy – z 27 sierpnia 2004 r. – umożliwiają finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia funkcjonowania poradni przyszpitalnych, jedynie jeśli znajdują się one w tej samej dzielnicy co szpital, jeżeli w danej gminie wprowadzono podział na dzielnice”.

Posłowie zwrócili uwagę, że „jest to zapis, który może stanowić problem w funkcjonowaniu przychodni przyszpitalnych”.

Dlaczego?

– Bo nawet sąsiednie ulice mogą być położone w innych dzielnicach – przyznali.

– Służba zdrowia przechodzi proces restrukturyzacji, łączenia i tak dalej. Zdarza się, że dyrekcja szpitala ogranicza liczbę budynków, w których funkcjonowały jego oddziały, a to – przy literalnym czytaniu ustawy – musiałoby wymusić także przeniesienie przyszpitalnych poradni, często funkcjonujących w danym miejscu od kilkudziesięciu lat – uzasadnili.

Autorzy projektu stwierdzili, że „zasadne jest zniesienie sztucznego wymogu ulokowania poradni przyszpitalnej w tej samej dzielnicy co szpital”

Projekt zmiany ustawy skierowano do Biura Legislacyjnego Sejmu i do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych.

Udostępniamy projekt.Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przeczytaj także: „Era oświecenia?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.