iStock

Pracownicy medyczni zrezygnowani – proszą o urlopy

Udostępnij:
PFSz spytała zrzeszonych w organizacji dyrektorów o konieczność leczenia stacjonarnego skutków stresu pourazowego związanego z pandemią COVID-19 dla pracowników służb medycznych w ramach prewencji rentowej ZUS. Ponad 60 proc. zarządzających zauważyło spadek motywacji do pracy. Zwiększyła się liczba podań o urlopy, potwierdziło to 80 proc. zapytanych.
Analiza dyrektor operacyjnej Polskiej Federacji Szpitali Urszuli Szybowicz:
– Trud walki z pandemią także w naszym kraju spoczywa na barkach lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, techników oraz wszystkich pracowników szpitali i laboratoriów. Mając na względzie, że to właśnie „biała armia” stoi na pierwszej linii frontu, Instytut Zdrowia Człowieka – członek PFSz – podjął działania w celu uruchomienia szybkiej ścieżki kierowania pracowników służb medycznych na rehabilitację schorzeń psychosomatycznych w ramach prewencji rentowej ZUS. Polska Federacja Szpitali popiera założenia projektu i aktywnie włączyła się w proces uruchomienia szybkiej ścieżki.

W kwietniu i maju br. pytaliśmy dyrektorów szpitali zrzeszonych w PFSz o konieczność takiego świadczenia dla pracowników medycznych. Przedstawiamy wyniki naszej ankiety (ryc. 1 i 2).

Wszyscy zapytani dyrektorzy potwierdzają zainteresowanie i chęć skorzystania z programu rehabilitacji psychosomatycznej dla personelu walczącego z pandemią. We wszystkich szpitalach pracownicy zgłaszają przemęczenie i problemy zdrowotne spowodowane bardziej intensywną i stresującą pracą, a ponad 60 proc. dyrektorów zauważyło spadek motywacji do pracy wśród personelu. Zwiększyła się liczba podań o urlopy, dostrzegło to 80 proc. zapytanych dyrektorów. Taka sama grupa zaobserwowała wzmożoną absencję personelu niespowodowaną wprost kwarantanną lub izolacją w związku z COVID-19.

Instytut Zdrowia Człowieka realizuje rehabilitację schorzeń psychosomatycznych nieprzerwanie od 15 lat. Ogółem w obiektach instytutu zrehabilitowaliśmy ponad 10 tysięcy pacjentów podczas 361 pobytów rehabilitacji stacjonarnej. Jesteśmy przekonani, że wdrożenie szybkiej ścieżki przyczyniłoby się do poprawienia jakości życia i funkcjonowania społecznego pracowników służb medycznych oraz eliminacji pojawiających się u nich zaburzeń psychosomatycznych i skutków stresu pourazowego.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.