Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Ociepa/Agencja Gazeta

Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 03.08.2020
 
 
– Placówki medyczne mają inne zalecenia inspektoratów sanitarnych, inne towarzystw naukowych, a jeszcze inne Ministerstwa Zdrowia. Dyrekcje i administracje szpitali czy poradni mogą zwariować. Wielokrotnie apelowaliśmy o ujednolicenie zasad organizacji ochrony zdrowia w czasie epidemii – mówi prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia apelują o odmrażanie ochrony zdrowia dla innych chorób niż COVID-19. Wiele ośrodków nadal nie wróciło do trybu pracy sprzed epidemii, a pacjenci mają utrudniony dostęp do lekarzy. W sondażu BioStatu z maja 2020 r. ponad 70 proc. Polaków deklarowało, że ma ograniczony kontakt z lekarzem. W badania wynika, że pacjenci najbardziej narzekają na trudności z dostępem do porad specjalistycznych. Prawie trzy czwarte uważa również, że jakość leczenia podczas pandemii jest gorsza niż wcześniej.

– Na problemy z przywracaniem pracy placówek ochrony zdrowia składa się wiele czynników. Moim zdaniem euforia związana z możliwościami telemedycyny jest zbyt duża. Może ona być tylko elementem, który pomaga w udzielaniu porad lekarskich, ale nie jedynym środkiem. Informacje, że zastąpi kontakt z lekarzem, przyjmuję z przerażeniem – mówi prof. Andrzej Matyja.

Pacjenci często nie mogąc dostać się do lekarza, trafiają na SOR-y gdzie liczba przyjęć wzrosła o około 30 proc. Biorąc pod wagę, że jeszcze przed epidemią oddziały ratunkowe były przepełnione, stanowi to olbrzymi problem. Zdaniem prof. Matyi kłopoty z dostępnością w ochronie zdrowia będą skutkowały także późnymi diagnozami, zaostrzeniem przebiegu chorób i zwiększeniem odetka zgonów pacjentów. Dlatego odmrażanie powinno przyspieszyć.

– Warunkiem powrotu do pełnej działalności placówek ochrony zdrowia jest zapewnienie procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego. Problem w tym, że dzisiaj pod tym względem jest spory bałagan – wskazuje prof. Andrzej Matyja.Przeczytaj także: „Jakub Kraszewski: Odmrożenie działalności szpitala to ogromny wysiłek”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe