Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Markowski/Agencja Gazeta

Prof. Wołczyński o zespole Downa, in vitro i wieku pacjentek

Autor: Krystian Lurka |Data: 24.02.2020
 
 
- Po trzydziestym piątym roku życia komórki jajowe są słabsze, mają coraz mniejszy potencjał rozwojowy. Komórka jajowa starzeje się najszybciej, w związku z tym jest mniejsza szansa na pełen rozwój zarodków - mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, autor samorządowych programów wsparcia in vitro, który współprowadzi prywatną klinikę leczenia niepłodności.
Czy pacjenci pytają o ryzyko zespołu Downa przy korzystaniu z in vitro?

- Oczywiście. Tłumaczę, że to nie wynik in vitro, tylko wieku pacjentki. Statystycznie najwięcej dzieci z zespołem Downa rodzą właśnie kobiety po trzydziestym piątym roku życia – mówi prof. Wołczyński w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Ekspert przyznaje, że w Polsce in vitro, jeśli już jest przez kogoś akceptowane, traktuje się jako metodę ostateczną. Na Zachodzie zaś jako podstawową.

- Przez to, że u nas in vitro jest ostatecznością, zmienił się profil pacjentek. 40 proc. z nich to kobiety w wieku 40 plus. A jeszcze niedawno stanowiły zaledwie 10 proc. Wcześniej średnia wieku kobiet poddających się in vitro wynosiła 34 lata, teraz to 37 lat – wyjaśnia prof. Wołczyński.

Wiele kobiet po prostu zwleka z decyzją.

- Może to też wpływ braku finansowania. Czekały, miały nadzieję, że może jednak uda się zajść w ciążę. Mam 40 lat, jeszcze próbuję, mam 41 lat i się nie udaje. A wtedy skuteczność in vitro też się zmniejsza, co wynika z biologii. Poza tym nasza ustawa mówi, że najpierw pacjentka powinna się poddać rocznemu leczeniu niepłodności, a dopiero kiedy nie przyniesie to rezultatów, można skorzystać z in vitro – przyznaje prof. Wołczyński.

Ekspert podaje przykład.

Jakiś czas temu zgłosiła się do niego znana kobieta.

- Przeprowadziłem badania, informuję, że według mnie kwalifikuje się do in vitro, jednak prawo polskie wymaga, by najpierw próbować jeszcze leczyć. Wchodzi w to diagnostyka. I… pacjentka zniknęła. Potem kontaktuje się ze mną i mówi, że jest już w ciąży. Tłumaczy, że nie ma czasu na zbędne procedury, prowadzi biznes i gdyby tak miała przez rok jeździć do mnie, to jej firma po prostu by upadała. Pojechała więc do Brukseli i tam bez ceregieli poddała się in vitro. Teraz pewnie jest już mamą. Oczywiście zapłaciła za to sporo. Proszę mnie jednak dobrze zrozumieć – uważam, że gdyby nie ustawa, mielibyśmy dramat, in vitro po prostu by w Polsce nie było. Mogłoby być nawet zakazane. Jednak po informacji o finansowaniu metody in vitro na Węgrzech, pojawiły się w Polsce głosy, także jej dawnych przeciwników, o konieczności wyłożenia u nas na to pieniędzy ze środków centralnych – opowiada Wołczyński w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Orbán i in vitro
- Od 1 lutego państwo będzie pokrywało koszty terapii in vitro – ogłosił pod koniec lutego 2020 r. premier Viktor Orbán, uznając zwiększenie rozrodczości Węgrów za „czynnik strategiczny”. - Jeśli chcemy mieć węgierskie dzieci, a nie imigrantów, powinniśmy wszelkimi środkami wspierać politykę prorodzinną – stwierdził polityk.

W grudniu 2019 r. upaństwowiono sześć klinik, w których będą się odbywać refundowane zabiegi: cztery w Budapeszcie, jedną w Szeged i jedną w Tapolce. Dzięki temu będzie miał kontrolę nad tym, co dzieje się z niewykorzystanymi zarodkami. Rząd nie będzie wydawał pozwolenia na zakładanie nowych klinik, a w istniejących in vitro będzie bezpłatne.

Nie jest jeszcze jasne, komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać prawo do zabiegu. Premier Orbán zapewnił, że z czasem będzie on łatwo dostępny i nie będzie kolejek do zabiegu.

Populacja Węgier zmniejsza się, a tendencja jest taka, że – jak podaje serwis „BioEdge” – do 2070 roku populacja może się zmniejszyć z 9,7 do 6 milionów.

Przeczytaj także: „Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem” i „Duda zadeklarował poparcie ustawy zakazującej aborcji eugenicznej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe