Archiwum

Przełomowy moment w rozwoju polskiej biotechnologii ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Forum Ekonomiczne w Karpaczu
W lipcu Rada Ministrów przyjęła Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031. Co w nim opisano i co osiągniemy dzięki tej strategii? O tym – podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu – opowiedział prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.
– Przyjęcie dokumentu to przełomowy moment – to gwarancja wsparcia polskiego rządu dla biotechnologii. Plan będzie realizowany przez Agencję Badań Medycznych, a na jego sfinalizowanie rząd chce w najbliższych ośmiu latach przeznaczyć 2 mld zł. Pieniądze trafią do polskich przedsiębiorców, do polskich innowacyjnych firm medycznych, do polskich start-upów – wszystko po to, abyśmy byli jeszcze bardziej konkurencyjni w Europie. Dzięki nim rozwijane będą nie tylko produkty lekowe, lecz również wyroby medyczne i i sztuczna inteligencja w medycynie. Te pieniądze gwarantują stabilny rozwój sektora biotechnologicznego – zapewnił prezes Sierpiński w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

– Realizacja planu ukierunkowana będzie na poszukiwanie rozwiązań o największym potencjale, mogących mieć szybką ścieżkę komercjalizacji i realny wpływ na poprawę sytuacji sektora – to między innymi wyższa wyleczalność, niższe koszty, poprawa jakości życia. ABM będzie dążyć do tego, by w perspektywie do 2031 r. dokonywał się ciągły rozwój sektora biomedycznego w Polsce. To ważne, bo biotechnologia staje się istotną składową gospodarki – powiedział ekspert.

Wypowiedź eksperta do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Co z ustawą o badaniach klinicznych?”

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.