Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

RPO pyta o zgony na COVID-19

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.01.2022
 
 
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwraca się w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie „alarmującej liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce”, oceniając, że „problemem wydaje się niewydolność systemu opieki zdrowotnej”.
W dokumencie – opublikowanym na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – Marcin Wiącek pisze o „alarmującej liczbie zgonów z powodu COVID-19 w Polsce” i przypomina, że zmarło już 100 tys. osób. Podkreśla jednocześnie, że „wiąże się to między innymi ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej”. – W naszym kraju problem zwiększonej umieralności na COVID-19 w porównaniu z innymi krajami, wydaje się, że jest złożony oraz zakorzeniony w słabości i niewydolności systemu opieki zdrowotnej”.

– Pandemia COVID-19 uwypukliła wady, z którymi system zmaga się od lat. Niewątpliwie system ten, oprócz wymagań związanych z pandemią, musi mierzyć się z nierozwiązanymi dotychczas i nawarstwiającymi się problemami, między innymi kadrowymi, niedofinansowania, zaopatrzeniem w sprzęt i dostępnością świadczeń – wylicza rzecznik Wiącek, dodając, że „rodzi to obawy, czy system opieki zdrowotnej jest w stanie sprostać aktualnej sytuacji”.

– Wątpliwości korelują z zaniepokojeniem społecznym, wskazującym na brak odważnych działań państwowych w walce z pandemią COVID-19 – podkreśla rzecznik.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Pismo rzecznika praw obywatelskich do ministra zdrowia z 17 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj także: „Zakażenia, wyzdrowienia i zgony na wykresie”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.