Resort składa propozycję regulacji wynagrodzenia pracowników medycznych

Udostępnij:
- Będzie sztywna regulacja wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia - to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Pełna wysokość wynagrodzenia ma zostać uzależniona od średnich zarobków w gospodarce w danej dziedzinie medycznej i poziomu wykształcenia. Specjalistyczne lub wyższe gwarantowałoby więcej pieniędzy. Konkretów na razie nie ma.
Dużo pracy czeka resort zdrowia, bo musi określić współczynniki, które odnosiłyby się do średniej płacy krajowej, wynoszącej 4,1 tys. zł brutto. Nie zdradza jednak więcej szczegółów na jakim modelu się oprze przy ich określaniu.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w danej grupie zawodowej będzie kilka stawek określających wynagrodzenie. Jego stopniowanie będzie zależne od wykształcenia czy zajmowanego stanowiska pracowników medycznych. Resort zapowiedział, że nie będzie ustalał górnych limitów wynagrodzeń.

Żeby pomysł zrealizować ministerstwo chce dopracować szczegóły dotyczące wynagrodzeń z partnerami społecznymi. Zakłada też przygotowanie serii analiz i prognoz dotyczących tempa wzrostu środków finansowych potrzebnych na ten cel.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.