123RF
123RF

Rząd zajmie się kolejną deregulacją w Prawie farmaceutycznym

Udostępnij:

We wtorek 13 maja rząd zajmie się deregulacyjnym projektem zmian w Prawie farmaceutycznym. Zakłada on, że firma farmaceutyczna nie będzie musiała przekazywać informacji o planowanym miejscu dostawy leków do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada usunięcie obowiązku przekazywania przez podmiot odpowiedzialny do ZSMOPL informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych – wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Resort zdrowia podkreślił, że jest to wymóg trudny do realizacji w praktyce. MZ zaznaczyło, że niejednokrotnie nie można na etapie raportowania jednoznacznie przewidzieć konkretnego adresu hurtowni, do której w przyszłych miesiącach nastąpi dostawa produktów leczniczych.

Ministerstwo podkreśliło, że jednocześnie jest to obowiązek nieistotny z punktu widzenia monitorowania dostępności produktów leczniczych, a ponadto dane te się dublują. Resort zaznaczył, że na podstawie danych gromadzonych w ZSMOPL, pochodzących z dziennego raportowania hurtowni farmaceutycznych, jest możliwe ustalenie faktycznych miejsc docelowych dostaw. Według resortu zdrowia jest to wystarczające z punktu widzenia monitorowania rynku tych produktów.

To druga zmiana deregulacyjna w Prawie farmaceutycznym, którą w maju zajmie się rząd. 6 maja przyjął on projekt, który zakłada, że osoba uprawniona do wystawiania recept nie będzie musiała składać podpisanego wniosku, żeby zwrócić się o dostarczenie bezpłatnej próbki produktu leczniczego.

Premier Donald Tusk w kwietniu zapowiedział pakiet dergulacyjny około 120 ustaw. Ma on być procedowany w Sejmie po wyborach prezydenckich.

Przeczytaj także: „Ochrona zdrowia do deregulacji”

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.