Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Śledztwo w sprawie braku tlenu w szpitalu tymczasowym w Poznaniu

Autor: Monika Stelmach |Data: 12.04.2021
 
 
– Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie śmierci pacjentów w szpitalu tymczasowym w Poznaniu po tym, jak zabrakło tlenu medycznego. Przeprowadzono sekcje zwłok sześciu osób – poinformowała prok. Anna Marszałek, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
W tymczasowym szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich 30 marca zabrakło tlenu dla pacjentów, 12 chorych przewieziono do innej lecznicy. Na zwołanej tego samego dnia konferencji prasowej poinformowano, że tlen został zamówiony zbyt późno.

Wojewoda wielkopolski skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia pacjentów. W związku z incydentem w placówce dyscyplinarnie zwolnieni zostali wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamawianie tlenu.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek przekazała w poniedziałek informację, że w sprawie wydarzenia, do którego doszło 31 marca wszczęto postępowanie prowadzone pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życiu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

– Przeprowadzono jak dotąd sekcje zwłok sześciu osób. Wyników jeszcze nie ma. Planowana jest jeszcze jedna sekcja zwłok. Postępowanie jest na wstępnym etapie. Prokuratura analizuje zebrany do tej pory materiał dowodowy i na tej podstawie będzie podejmować decyzje w sprawie ewentualnego zlecenia dalszych czynności, np. powołania biegłych – powiedziała Anna Marszałek.

Dochodzenie w tej sprawie, pod nadzorem prokuratury regionalnej, prowadzi obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Zarówno za nieumyślne spowodowanie śmierci jak i za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad poszkodowanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj także: „Ewakuacja ze szpitala tymczasowego – wniosek do prokuratury i dwie komisje” i „Tlenu medycznego może zabraknąć”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe