Wyślij
Udostępnij:
 
 
Menedżer Zdrowia

Sukcesy w onkologii są, ale nie brakuje też przeszkód do optymalnego leczenia ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 08.09.2021
 
 
Drugiego dnia Forum Ochrony Zdrowia będącego częścią Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel dyskusyjny „Onkologia – profilaktyka, diagnostyka, terapia”.
– Bardzo dużo się dzieje w polskiej onkologii. Już trzy lata temu, jeszcze z ministrem Łukaszem Szumowskim, określiliśmy onkologię jako absolutny nr 1 albo przynajmniej jeden z trzech głównych celów, jakie chcemy realizować. Krajowa Sieć Onkologiczna i Narodowa Strategia Onkologiczna to fundamenty, podwaliny – mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Dla Ministerstwa Zdrowia najważniejszym celem na najbliższą przyszłość jest wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej. – Myślę, że tę ustawę moglibyśmy nazwać zupełnie inaczej – ustawą o jakości w onkologii. To jest bowiem ustawa o działaniach, które chcemy podjąć w zakresie jakości klinicznej. Moje największe oczekiwanie wobec niej to nałożenie mierników jakości – wyjaśniał wiceminister Gadomski.

Wiceminister przyznał, że profilaktyka w onkologii jest tym obszarem, „na który nie położyliśmy wystarczająco silnego akcentu”. Zapowiedział też, że na inwestycje w onkologii „środków będzie dosyć dużo”.

Krzysztof Jakubiak, prezes Modern Healthcare Institute, przedstawił wnioski, jakie płyną z przygotowywanych przez instytut raportów (dotyczących nowotworów kobiecych, raka wątroby, raka płuca i raka prostaty). – W tych pracach szukamy przede wszystkim przeszkód, które powodują, że leczenie pacjentów onkologicznych jest nieoptymalne. Jest niezwykle zastanawiające, że niezależnie od obszaru terapeutycznego, rodzaju choroby bariery dla optymalnego leczenia są podobne – komentował Krzysztof Jakubiak.

Wciąż mamy problemy ze zbyt późnym wykrywaniem nowotworów. Rak jajnika i rak wątroby są na tyle późno wykrywane, że chorym niewiele można zaproponować poza leczeniem paliatywnym. Problemem jest również organizacja leczenia. – Po powołaniu breast cancer unitów Ministerstwo Zdrowia ma przemyślenia. One powinny skutkować tym, ze zostaną powołane kolejne unity, np. ovarian cancer unity, gdzie chore na raka jajnika otrzymają kompleksową, skoordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez cały proces leczenia, po – miejmy nadzieję – rehabilitację – powiedział Krzysztof Jakubiak.

W panelu wzięli udział:
– Małgorzata Bogusz, Member of EESC, European Economic & Social Committee,
– Marcin Bruszewski, dyrektor generalny ds. rynków Direct CEE, Philips,
– Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia,
– Krzysztof Jakubiak, prezes Modern Heathcare Institute,
– Monika Klaus-Piskała, dyrektor ds. farmakoekonomiki i polityki Zdrowotnej w MSD Polska,
– Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu,
– Lucie Šteklová, ekspert ds. Medycznych Loono, Czechy.Przeczytaj także: „Nowy sposób dochodzenia roszczeń związanych z błędami medycznymi” i „Wyższe wyceny w ratownictwie medycznym”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe