123RF

Szczepienie przeciwko grypie ogranicza czterokrotnie liczbę zgonów

Udostępnij:

Według szeroko zakrojonego hiszpańskiego badania, w którym przeanalizowano dane z ponad 38 krajów i 6,5 miliona pacjentów, szczepienie przeciwko grypie znacząco zmniejsza zachorowalność i śmiertelność związaną z grypą we wszystkich grupach wiekowych.

Opublikowana w „European Respiratory Review” metaanaliza została przeprowadzona przez Virology and Innate Immunity Research Group na CEU San Pablo University w Madrycie w Hiszpanii i zweryfikowana przy użyciu bazy danych TriNetX we współpracy z National Center for Microbiology of the Carlos III Health Institute, 12 de Octubre University Hospital i National Influenza Center of Valladolid.

Analiza potwierdza, że szczepienie przeciwko wirusowi grypy A (H1N1) i wirusowi grypy B (IBV) skutecznie zmniejsza liczbę zakażeń i powikłań związanych z grypą u dzieci w wieku poniżej 5 lat, osób w wieku od 5 do 65 lat i osób starszych w wieku powyżej 65 lat. Jednak ochrona przed wirusem grypy A (H3N2) wydaje się niższa u osób starszych, mimo że jest skuteczna u młodszych dzieci.

– H3N2 jest szczególnie złożony, ponieważ ma nieco wyższy wskaźnik mutacji niż dwa pozostałe wirusy, co może zmniejszyć skuteczność szczepionki. Ponadto wydaje się, że ma wyższy wskaźnik glikozylacji i większy dodatek cukru, co może zmienić zdolność przeciwciał do neutralizowania wirusa – stwierdził Estanislao Nistal-Villan, główny badacz badania, profesor mikrobiologii na CEU San Pablo University.

Mimo wyższych wskaźników zakażeń badanie wykazało, że szczepienie przeciwko wirusowi H3N2 jest równie skuteczne jak szczepienie przeciwko wirusowi H1N1 i IBV w ograniczaniu zachorowań i zgonów związanych z grypą we wszystkich grupach wiekowych.

– Parametr skuteczności można mierzyć na inne sposoby, nie przez to, czy dana osoba zostanie zarażona, ale przez szanse na rozwinięcie się ciężkiej grypy, trafienie na OIOM lub śmierć. I właśnie w tym przypadku szczepionki są skuteczne. Wszystkie były przeciwko H1N1, H3N2 i IBV – wyjaśnił prof. Nistal-Villan.

W przeprowadzonym badaniu zebrano dane na temat częstości występowania grypy i jej nasilenia z artykułów obejmujących dane pacjentów z lat 2003–2023. Podkreślono, że szczepienie przeciwko grypie powinno koncentrować się na zapobieganiu poważnej chorobie, a nie zakażeniu.

– Szczepienia zmniejszają zachorowalność, przyjęcia do szpitala, przyjęcia na OIOM, a przede wszystkim zgony. Zarówno u osób w różnym wieku, jak i w grupach ryzyka — stwierdził prof. Nistal-Villan, dodając, że grypa jest szczególnie poważna w grupach wysokiego ryzyka, takich jak osoby z chorobami układu krążenia lub neurodegeneracyjnymi, a szczepienie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu ciężkiej grypy od trzech do czterech razy.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.