123RF/zdjęcie ilustracyjne

Szczepionka przeciw miażdżycy

Udostępnij:
Polscy naukowcy pracujący pod kierownictwem prof. Macieja Banacha, kierownika Zakładu Nadciśnienia Tętniczego UM w Łodzi, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, wspólnie ze specjalistami z Mashhad University of Medical Sciences w Iranie prowadzą badania nad szczepionką przeciw miażdżycy. Kiedy rozpoczną się badania kliniczne?
Lek ma być podawany w formie zastrzyku.

Podobnie jak w przypadku szczepionek będzie pierwsza dawka i dwie, trzy przypominające, które mają pozwolić na osiągnięcie długotrwałego efektu polegającego na obniżeniu stężenia „złego” cholesterolu LDL. - Terapia wykorzystuje mechanizm tworzenia przeciwciał - informuje „Rzeczpospolita”. Preparat będzie dostarczany przez nanoliposomy, na których powierzchni jest umieszczana toksyna tężcowa związana z białkiem PCSK9, które uczestniczy w metabolizmie cholesterolu.

Eksperci opracowali autorską metodę hamowania tego białka.

Na czym polega?

- Na tym, że przeciwciała wytworzone po podaniu szczepionki hamują syntezę i stężenie PCSK9 oraz jego wiązanie z receptorem dla cholesterolu LDL-R. Tym samym receptor może wiązać się z cholesterolem LDL i ponownie wracać na powierzchnię hepatocytu, nie ulegając degradacji, co następuje, jeśli jest związany z białkiem PCSK9 – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

W drugiej połowie 2020 r. powinny się zacząć badania kliniczne. Szczepionka ma być dostępna w 2026 r.

Przeczytaj także: „Kobayashi ocenia postęp w leczeniu udaru mózgu”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.