Szymon Czerwiński

Zarządzanie różnymi modelami skoordynowanej opieki zdrowotnej ►

Udostępnij:
Nie wystarczy wprowadzenie nowych leków i technologii, trzeba jeszcze pacjentów po leczeniu otoczyć odpowiednią opieką. – Konieczne są wsparcie, edukacja i rehabilitacja. Dlatego programy takie jak KOS-zawał czy KOS-bar odniosły ogromny sukces – zwrócili uwagę specjaliści.
W trakcie konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024 odbyła się debata zatytułowana „Zarządzanie różnymi modelami skoordynowanej opieki zdrowotnej” – eksperci dyskutowali na temat plusów, minusów i problemów różnego rodzaju programów opieki kompleksowej.

W panelu udział wzięli:
– Michał Dzięgielewski z Ministerstwa Zdrowia,
– Małgorzata Gałązka-Sobotka z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie,
– Robert J. Gil z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie,
– Marek Grygier z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
– Dariusz Koziorowski z Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz Polskiego Towarzystwa Neurologicznego,
– Mariusz Wyleżoł z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Moderatorem spotkania był Jakub Gierczyński, ekspert rynku zdrowia.

Sesja do obejrzenia poniżej.Doktor Mariusz Wyleżoł dzielił się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi programu KOS-bar, tłumacząc, jak bardzo pacjenci chorzy na otyłość potrzebują kompleksowego, długotrwałego leczenia, dzięki któremu można zapobiec powikłaniom choroby i jej nawrotowi.

Jak wynika z dyskusji podczas panelu, modele skoordynowanej opieki zdrowotnej są w Polsce bardzo potrzebne, a ich wdrożenie przynosi ogromne korzyści chorym, będąc przy tym ogromną oszczędnością dla systemu. Świadczy o tym ogromny sukces programu KOS-zawal. Pacjenci, którym zapewnia się odpowiednią wiedzę i opiekę po różnego rodzaju zabiegach, szybciej wracają do zdrowia, mają mniej powikłań i mogą w krótszym czasie wrócić do pracy. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia, by opieka skoordynowana działała jak należy.

Michał Dzięgielewski powiedział, że jest fanem opieki kompleksowej, pod warunkiem jednak, że jest sensownie zaplanowana i zorganizowana. Czego o wielu programach nie można powiedzieć. Jak mówił, najlepszym programem zorganizowanej opieki jest projekt wdrożony w dziedzinie onkohematologii dziecięcej, zorganizowany przez prof. Alicję Chybicką. I jest to program, który powstał zupełnie niezależnie od działań Ministerstwa Zdrowia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.