Wyślij
Udostępnij:
 
 
Gdański Uniwersytet Medyczny

Zmarła prof. Janina Suchorzewska

Źródło: GUMed
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.04.2021
 
 
W wieku 91 lat zmarła prof. Janina Suchorzewska – łączniczka w powstaniu warszawskim, która w grudniu 1970 r. ratowała rannych podczas zamieszek, a w stanie wojennym jako lekarz chroniła ludzi przed aresztowaniami. Przez wiele lat była związana z Akademią Medyczną w Gdańsku, najpierw jako kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii, później jako kierownik Zakładu Etyki.
Janina Suchorzewska urodziła się w 1930 r. w Warszawie.

W czasie powstania warszawskiego została oddelegowana z Szarych Szeregów do pierwszego plutonu Wojskowej Służby Kobiet, była łączniczką o pseudonimie „Myszka”. Ratowała rannych podczas strajków grudniowych w 1970 r. i w najtrudniejszych momentach nie opuszczała szpitala, walcząc o życie pacjentów. W stanie wojennym chroniła opozycjonistów przed aresztowaniami.

Prof. Janina Suchorzewska była związana z gdańską Akademią Medyczną przez kilkadziesiąt lat. Pełniła funkcję kierownika Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii AMG, później kierownika Zakładu Etyki, Bioetyki i Deontologii. Wychowała wiele pokoleń lekarzy, będąc promotorką doktoratów i habilitacji. Otrzymała tytuł Profesora Honorowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po odejściu ze stanowiska kierownika stworzonej przez siebie Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii poświęciła się etyce lekarskiej. Była twórczynią nauczania etyki na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego GUMed. Dla wielu pozostała wzorem lekarza.

Profesor Janina Suchorzewska zmarła 20 kwietnia.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe