Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zalecenia dotyczące diety i ćwiczeń fizycznych w NAFLD i NASH

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 22.02.2021
 
 
Tagi: NAFLD, dieta, badania, NASH
Chociaż modyfikacja stylu życia jest standardem opieki nad pacjentami z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) i niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH), brak standaryzowanej diety i zaleceń dotyczących ćwiczeń fizycznych w badaniach klinicznych doprowadzało do ograniczeń w terapiach leczenia i spowolnienia procesu zdrowienia pacjentów.
Na łamach czasopisma Journal of Hepatology zostały opublikowane zalecenia dotyczące stosowania diety i ćwiczeń fizycznych w badaniach klinicznych dotyczących NASH. Przeprowadzono systematyczny przegląd randomizowanych, kontrolowanych badań placebo pacjentów z NAFLD / NASH.

Badania skupiające się na NASH nie mierzyły systematycznie zmian ani w aktywności fizycznej, ani w zachowaniu. Według przeglądu grupy roboczej, w ponad połowie randomizowanych badań kontrolowanych i badań inicjowanych przez badaczy nie opisano modyfikacji stylu życia. Ponadto badania zalecające „zdrowy” styl życia pacjentom z NASH nie określają jednoznacznie, ani nie określają ilościowo terminu „zdrowy”, co może skutkować zmiennością zaleceń.

Naukowcy zalecają, aby uczestnicy badania klinicznego z NASH byli oceniani pod kątem aktualnych nawyków żywieniowych i ćwiczeń fizycznych po kwalifikacji do udziału w badaniach. Pacjenci powinni prowadzić stabilny styl życia - w tym konsekwentnie korzystać z programów odchudzania i ćwiczeń, aby zapewnić, że podstawowe środki farmakologiczne mają minimalny wpływ na styl życia i wyniki badania. Należy również wspierać pacjentów w wyborze diety i ćwiczeń fizycznych.

Chociaż nie ma aktualnego standardu zaleceń dietetycznych lub ćwiczeń dla pacjentów z NAFLD, badacze rekomendują, aby leczenie pacjentów było oparte o wytyczne EASL z 2016 r. dotyczące diagnostyki i leczenia NAFLD.

Wytyczne sugerują, aby zachęcać pacjentów do spożywania nieprzetworzonej żywności i napojów o zerowej kaloryczności. W przypadku aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, powinna ona wynosić minimalnie od 150 do 180 minut ćwiczeń tygodniowo.

Naukowcy doszli do wniosku, że egzekwowanie standaryzowanych zaleceń dotyczących stylu życia w badaniach klinicznych może być niemożliwe lub niewykonalne. Zaleca się gromadzenie danych dotyczących zgodności z wytycznymi, ponieważ może to zapewnić dodatkowy wgląd i przejrzystość, dzięki którym każdy badacz, sponsor i / lub organ regulacyjny może dokładniej ustalić i zinterpretować wyniki badania pacjentów z NAFLD lub NASH.
 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.