SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Terapia komórkami macierzystymi obietnicą leczenia powszechnej przyczyny ślepoty
 
Wyniki dwóch badań klinicznych pokazują, że możliwe jest wykorzystanie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych jako metody leczenia dla suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, zgodnie z prezentacjami przedstawionymi ostatnio na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki 2017. Komórki macierzyste wstrzyknięte do oka zastępują brakujące komórki uszkodzone przez chorobę, bez poważnych skutków ubocznych. Jedno z badań sugeruje, że mogą nawet poprawić widzenie pacjentów.
W obu badaniach naukowcy zmienili embrionalne komórki macierzyste w rodzaj komórek siatkówki, nazywanych komórkami nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) i wstrzyknęli je do oczu osób cierpiących na suche zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), główną przyczynę ślepoty u osób w wieku powyżej 55 lat. Obecnie leczenie tej choroby, która dotyka 30 milionów ludzi na całym świecie, nie jest dostępne, chociaż suplementy diety mogą być pomocne.
W zdrowej siatkówce komórki RPE pełnią funkcje wspomagające, takie jak odżywianie i zarządzanie odpadami fotoreceptorów, a także przetwarzają światło. Dysfunkcja i degeneracja komórek RPE są częścią procesu, który prowadzi do utraty wzroku związanego z wiekiem poprzez zwyrodnienie plamki żółtej. Komórki macierzyste RPE pochodzące z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych wstrzyknięte pod siatkówkę są stworzone do podtrzymywania i / lub zastępowania komórek RPE, które uległy uszkodzeniu.
Eksperci medycyny regeneracyjnej są przekonani, że zwyrodnienie plamki żółtej będzie jednym z pierwszych obszarów sukcesu w terapii komórkami macierzystymi. Może tak być, ponieważ stosunkowo łatwo jest hodować dużą liczbę komórek RPE w laboratorium. Wyhodowane komórki są prawie identyczne z tymi znajdującymi się w oku. Komórki RPE nie wymagają tworzenia połączeń neuronowych w celu wsparcia fotoreceptorów w siatkówce. Również lokalizacja w oku, w którym przeszczepiane są komórki, jest uznawana za miejsce uprzywilejowane pod względem odporności, co oznacza, że jest jednym z niewielu miejsc w organizmie, w którym ryzyko odrzucenia przeszczepionych komórek jest niskie. Wreszcie, leczenie można przeprowadzić za pomocą małej liczby komórek w mocno zlokalizowanym obszarze, zmniejszając tym samym ryzyko.
Naukowcy z Uniwersytetu w Jerozolimie w Izraelu przeprowadzili badania mające na celu sprawdzenie bezpieczeństwa zabiegu u ludzi. Wstrzyknęli oni zawiesinę 50 000 lub 200 000 komórek RPE pochodzących z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych poniżej siatkówki pacjentów. Procedura chirurgiczna była dobrze tolerowana. W ciągu kilku tygodni widzieli oznaki świadczące o tym, że siatkówka leczyła się w miejscu wstrzyknięcia, a obrazy tylnej części oka sugerują, że przeszczepione komórki RPE przetrwały. Wzrok pacjentów pozostawał w dużej mierze stabilny podczas całego badania i nie doświadczyli oni niespodziewanych skutków ubocznych.
Druga grupa badawcza z Bascom Palmer Eye Institute w Miami przeprowadziła dwa badania wykorzystujące komórki RPE pochodzące z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych do leczenia pacjentów z suchym AMD, a także pacjentów z inną postacią zwyrodnienia siatkówki zwaną chorobą Stargardta. Jest to najczęstsza forma odziedziczonego młodzieńczego AMD. Podobnie jak w przypadku suchej postaci AMD, nie ma możliwości leczenia tej choroby.
Komórki macierzyste wszczepione tym pacjentom przetrwały do trzech lat i nie wystąpiły żadne skutki uboczne. Niektórzy pacjenci odzyskali nawet wzrok.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe