Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
danielmaliszewski.pl

Kryteria kwalifikacji do rekonstrukcji prepektoralnej – kiedy na pewno nie?

Źródło: V Konferencja Rak Piersi – Onkologia i Plastyka
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 05.07.2022
 
 
– Leczenie onkologiczne jest jak podróż przez Polskę. Można jechać busem, czyli zastosować technikę podmięśniową; można też wziąć odrzutowiec – to technika prepektoralna. W przypadku zastosowania tej ostatniej większe jest też zadowolenie funkcjonalno-estetyczne pacjentek, a dolegliwości bólowe po zabiegu mniejsze – zauważa dr Daniel Maliszewski.
Dr n. med. Daniel Maliszewski z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz Szpitala Swissmed w Gdańsku omawia wady i zalety techniki prepektoralnej. Do tych pierwszych zalicza będący efektem ubocznym tzw. rippling oraz potencjalnie dłuższy chłonkotok, do drugich – brak animacji, naturalny wygląd, maksymalną projekcję, ruchomość piersi, krótszy okres rekonwalescencji pooperacyjnej oraz brak uszkodzenia mięśnia piersiowego.

Ekspert opowiada, jaki powinien być idealny pacjent. Przedstawia kolejne przypadki i poświęca uwagę przeciwwskazaniom.

– W literaturze wszystkie zalecenia są zbieżne, ale się jednak różnią. Znalazłem konsensus z 2019 r., chyba najbardziej usystematyzowaną formę zaleceń oraz wskazań i przeciwwskazań onkologicznych i rekonstrukcyjnych do zastosowania techniki prepektoralnej – mówi ekspert.

– Przeciwwskazania onkologiczne są bezdyskusyjne: rak naciekający skórę, rak naciekający ścianę klatki piersiowej i wysokie ryzyko wznowy miejscowej. Jeśli chodzi o rekonstrukcyjne, przebyta radioterapia nie jest już przeciwwskazaniem, ale są nim znaczne zmiany popromienne. Oprócz tego nikotynizm, niewyrównana cukrzyca, problemy z ukrwieniem płatów, otyłość patologiczna powyżej 40 BMI, przewlekła immunosupresja – wylicza.

Dr Daniel Maliszewski prezentuje i omawia przypadki kolejnych pacjentek – zmiany po RTGTH, niewyrównana cukrzyca – i porusza zagadnienie amputacji z jednoczasową rekonstrukcją w technice prepektoralnej oraz wpływu użycia różnych materiałów (siatka ADM, syntetyczna) na efekt końcowy.

– To są zupełnie inne zabiegi. Myślę, że gdybym nie pracował na siatkach ADM, w 50 proc. przypadków nie zdecydowałbym się na wykonanie zabiegów, obawiając się powikłań – dodaje specjalista.Wykład „Obowiązujące kryteria kwalifikacji do rekonstrukcji prepektoralnej – kiedy na pewno nie?” został zaprezentowany podczas V Konferencji Rak Piersi – Onkologia i Plastyka Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: dr hab. n. med., prof. nadzw. Dawid Murawa).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.