ONKOLOGIA
Gruczoły wydzielania wewnętrznego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak trzustki nadal z gemcytabiną

Udostępnij:
Tylko 6,7 procent chorych z nowotworem trzustki przeżywa 5 lat. Tylko kilkanaście procent w pełni zdiagnozowanych chorych kwalifikowanych jest do resekcji nowotworu. W większości nie są diagnozowani do końca ze względu na skomplikowanie anatomiczne nowotworu.
- W Nowotworze trzustki jest pewien pozytyw – mówił prof. Lucjan Wyrwicz z Centrum Onkologii w Warszawie podczas Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy – Taki, że jeśli nie było wznowy po resekcji to maleją szanse na to, że ona nastąpi. Jednak w obszarze leków pozostała gemcytabina, którą stosujemy od lat. Nowe leki nie przyniosły spodziewanego efektu. Także nie ma rekomendacji AOTM na nabpaklitaksel.
Rak trzustki jest skomplikowany anatomicznie. Nacieka na naczynia, co uniemożliwia często resekcję. Mediana przeżycia wynosi 7 miesięcy. Tylko chorzy w najlepszym stanie mogą zostać poddani obciążającemu leczeniu, a wśród wielu z nich występują także choroby współistniejące, ponieważ na ten nowotwór zapadają głównie ludzie starsi. Prowadzone są badania kliniczne nad nowymi lekami na raka trzustki. Rak trzustki jest zazwyczaj późno wykrywany, szybko postępuje. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie USG, stosuje się także tomografie komputerową, sporadycznie rezonans magnetyczny. Złotym standardem jest badanie Ebus.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.