Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wirus opryszczki wyleczy raka pęcherza?

Źródło: Oncology Central/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.07.2019
 
 
Badacze z Uniwersytetu Surrey i Szpitala Royal Surrey w Wielkiej Brytanii odkryli, że niektóre szczepy zwykłego wirusa opryszczki mogą wywoływać programowaną śmierć komórek rakowych u chorych na nowotwór pęcherza. Odkrycie zostało opublikowane w Clinical Cancer Research.
- Rak pęcherza we wczesnym stadium zaawansowania jest szeroko rozpowszechnioną chorobą, która wymaga intensywnego i często długotrwałego leczenia. Obecne terapie są nieefektywne i toksyczne dla części chorujących i istnieje pilna potrzeba opracowania nowych – komentuje Hardey Pandha z Uniwersytetu Surrey.

W badaniu zespół naukowców oszacował bezpieczeństwo oraz tolerancję wirusa Coxsackie CVA21. W sumie piętnastu pacjentów z rakiem pęcherza we wczesnym stadium zostało poddanych takiemu leczeniu na tydzień przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Badanie wycinka pooperacyjnego wykazało selektywne działanie wirusa, które celowało wyłącznie w komórki rakowe pozostawiając pozostałe niezainfekowane. Zespół zaobserwował również całkowite wycofanie się guza u jednego z chorych.

Zdaniem badaczy wirus CVA21 może pomóc w zrewolucjonizowaniu leczenia tego rodzaju nowotworu. Częściowe wycofanie się raka oraz śmierć komórek rakowych zaobserwowano u wszystkich chorujących, a całkowite u jednego z chorych po zaledwie tygodniu terapii. Nie zaobserwowano działań niepożądanych. Zdaniem naukowców rzuca to nowe światło na schematy leczenia raka pęcherza i może sygnalizować odwrót od tradycyjnej chemioterapii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe