SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
10 maja - Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej
 
Działy: Aktualności
Otyłość, cukrzyca, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta - to najczęściej wymieniane przyczyny nadciśnienia tętniczego, zwiększającego ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, czy niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Według statystyk medycznych na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju ponad 9 milionów osób. Niestety, mniej niż połowa osób spełniających kryteria nadciśnienia tętniczego, w ogóle wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych z tego powodu mniej niż jedna trzecia osiąga zalecane cele terapeutyczne.

Maj to miesiąc kampanii oraz happeningów, które mają za zadanie podniesienie świadomości społecznej na temat diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. W ubiegłym roku Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Światowa Liga Nadciśnienia Tętniczego zainicjowała akcję przebadania ciśnienia tętniczego u ponad 25 mln osób na świecie, w tym kilkuset tysięcy Polaków. W akcję tę włączyli się także lekarze rodzinni skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy zachęcali polskich pacjentów do skontrolowania zdrowia pod tym kątem.

W tym roku doskonałą okazją jest 10 maja, uznany za Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.

- Zagrożenie udarem mózgu z powodu nadciśnienia tętniczego jest bardzo wysokie. W Polsce choroba ta dotyczy około 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30 procent z nich, niestety, umiera - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wśród pierwszych, najczęściej pojawiających się objawów jest silny ból głowy, wymioty, mdłości, utrata przytomności oraz śpiączka. Często dochodzi do porażenia części ciała, sztywności karku oraz opadania kącika ust. W większości przypadków następstwem jest afazja, czyli zaburzenie pewnych mechanizmów, które programują czynności mowy.

Lekarze PPOZ podkreślają, że istnieją sposoby, aby uniknąć udaru oraz innych groźnych powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym.

Podstawą jest wczesna diagnostyka oraz eliminacja czynników ryzyka, wśród których dominują: otyłość, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stres, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta.

Poważną rolę w występowaniu choroby odgrywają też obciążenia rodzinne i środowiskowe. Na nadciśnienie częściej chorują też ludzie cierpiący na cukrzycę i choroby nerek, a także osoby z podwyższonym poziomem całkowitego cholesterolu (powyżej 190 mg/dl) oraz zbyt dużym LDL, czyli tzw. złym cholesterolem (powyżej 115 mg/dl).

- Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”. Rozwija się niepostrzeżenie i przez lata nie daje objawów. Powoli niszczy poszczególne narządy. Jedyną skuteczną metodą, pozwalającą na uniknięcie śmiertelnego zagrożenia, jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. Zachęcamy wszystkich pacjentów do przeprowadzenia odpowiednich badań! Lepiej to zrobić teraz, bo potem może być… za późno! - mówi Bożena Janicka.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe