Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy stan cywilny determinuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych?

Udostępnij:
W porównaniu z osobami posiadającymi współmałżonka, osoby w stanie wolnym (w tym rozwiedzione lub owdowiałe) mają ok. 1,5-krotnie zwiększone szanse na chorobę sercowo-naczyniową, nieznacznie podwyższone ryzyko zachorowania na niewydolność serca i śmierć z jej powodu oraz ok. 1,5-krotnie większe ryzyko zgonu z powodu udaru.
Choroby sercowo-naczyniowe wciąż stanowią główną przyczynę zgonów w naszej populacji. W związku z tym identyfikacja każdego modyfikowalnego czynnika ryzyka wydaje się mieć niebagatelne znaczenie. Jednym z takich czynników okazuje się być… stan cywilny.

Wieloośrodkowy zespół badawczy dokonał metaanalizy badań oceniających związek między stanem cywilnym a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Uwzględniono 34 badania, które objęły w sumie ponad dwa miliony osób. Jakie uzyskano wyniki?

W porównaniu z osobami posiadającymi współmałżonka, osoby w stanie wolnym (w tym rozwiedzione lub owdowiałe) mają ok. 1,5-krotnie zwiększone szanse na chorobę sercowo-naczyniową, nieznacznie podwyższone ryzyko zachorowania na niewydolność serca i śmierć z jej powodu oraz ok. 1,5-krotnie większe ryzyko zgonu z powodu udaru. Ponadto w grupie osób samotnych odnotowano wyższy odsetek zgonów z powodu zawału serca.

Z powyższych danych wynika, iż stan cywilny nie tylko determinuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale także wpływa na rokowanie po ich wystąpieniu. W związku z tym wydaje się, iż nie może on być bagatelizowany.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.