SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ibuprofen niewskazany przy ryzyku sercowo-naczyniowym?
 
Działy: Aktualności
U chorych na zapalenie stawów lub ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym przepisywanie silnego ibuprofenu prowadzi do gorszych efektów odnośnie ciśnienia krwi niż ma to miejsce w przypadku naproksenu lub niewielkiej dawki celecoksybu, wynika z doniesień przedstawionych na kongresie European Society of Cardiology. .
Zdaniem eksperta szwajcarskiego ból stanowi czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, a nieleczony prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, rośnie też tętno, ból więc trzeba leczyć, ale właściwym lekiem nie może być ibuprofen.

Wyniki przedstawione podczas kongresu bazują na 60 tys, zautomatyzowanych odczytach ciśnienia tętniczego u 444 pacjentów z zapaleniem stawów z ryzykiem lub zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym CVD, którzy wymagali stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Wyniki wstępne wykazały zmiany z skurczowym ciśnieniu krwi po 4 miesiącach terapii. Ciśnienie wzrosło o 3,7 mmHg na ibuprofenie i 1,6 mm Hg na naproksenie oraz obniżyło się o 0,3 mmHg na celecoksybie. Tylko różnice między ibuprogenem a celecoksybem były istotne. Jednak, zdaniem eksperta szwajcarskiego różnica ciśnienia o 3 mm Hg jest znacząca w szczególności u osób starszych lub z niewydolnością serca.

W drugiej analizie obejmujacej pacjentów z normalnym ciśnieniem krwi w punkcie odniesienia, odsetek przypadków zapoczątkowanego nadciśnienia po 4 miesiącach wyniósł 15 procent na celecoksybie w porównaniu z 35 procent na ibuprofenie i 28 procent na naproksenie.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe