Specjalizacje, Kategorie, Działy

Małżeństwo sprzyja lepszemu rokowaniu po zabiegach kardiochirurgicznych

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Neuman i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu wyjaśnić, czy stan cywilny wpływa na rokowanie pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych. Wyniki analizy opublikowano na łamach czasopisma JAMA Surgery oraz The British Medical Journal.
Autorzy badania wykazali, iż osoby rozwiedzione, będące w trakcie separacji oraz wdowcy/wdowy mają wyższe ryzyko zgonu oraz rozwoju niepełnosprawności po zabiegach kardiochirurgicznych, w porównaniu z osobami pozostającymi w związkach małżeńskich.

Badaniem objęto 1576 osób w wieku ≥ 50 lat, poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym. Spośród osób z grupy badanej 65% pozostawało w związku małżeńskim, 12% stanowili pacjenci po rozwodzie/w trakcie separacji, 21% wdowcy/wdowy, natomiast 2% pacjentów nigdy nie zawarło związku małżeńskiego.

W czasie obserwacji zgon lub wystąpienie nowej niepełnosprawności po zabiegu kardiochirurgicznym dotyczyły 19% pacjentów pozostających w związku małżeńskim, 29% pacjentów po rozwodzie/ pozostających w separacji, 34% wdów/wdowców oraz 20% pacjentów, którzy nigdy nie zawarli związku małżeńskiego.

Przeprowadzona analiza wykazała, iż w porównaniu z osobami pozostającymi w związku małżeńskim, osoby po rozwodzie lub w trakcie separacji miały o 55% wyższe ryzyko zgonu lub rozwoju nowej niepełnosprawności w czasie 2 lat po zabiegu kardiochirurgicznym (OR 1.55; 95% CI 1.06 - 2.28), podczas gdy w podgrupie wdów/wdowców ryzyko to było wyższe nawet o 60% (1.60; 1.15 - 2.23).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.