SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mikrobiom wpływa na poziom glukozy we krwi?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 27.07.2018
 
 
Nowe badanie z Salk Institute wykazało, że myszy, których mikrobiom został zubożony przez antybiotyki mają obniżone poziomy glukozy we krwi oraz lepszą wrażliwość na insulinę.
Badanie ma znaczenie w rozumieniu wpływu mikrobiomu na cukrzycę. Może również prowadzić do lepszego pojmowania skutków ubocznych u osób leczonych wysokimi dawkami antybiotyków.

Zdaniem badaczy sytuacja u myszy przypomina tę jaka ma miejsce u ludzi przechodzących terapię antybiotykami. Badacze wskazują, ze znając efekt na przemianę glukozy można przyglądać się komponentom mikrobiomu, które na to wpływają. Już wcześniejsze badania wykazały, że myszy z deficytami pewnych typów bakterii z większym prawdopodobieństwem zachorują na cukrzycę. Niektóre bakterie mogą z kolei przed nią chronić.

Badacze przyjrzeli się całodobowemu rytmowi przemiany materii myszy w czasie zubożenia mikrobiomu. Po terapii antybiotykowej zaobserwowano duży spadek różnorodności mikrobiomu oraz odkryto eliminację glukozy z krwi, co następowało szybciej niż się spodziewano. Dalsze badania wykazały, że tkanka jelita grubego działała jak sitko na glukozę absorbując cukier ponad miarę i tym samym redukując jego poziom we krwi. To ma odzwierciedlenie w wynikach wskazujących na powiększenie jelita grubego u myszy.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe