Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Potencjalny lek może zwalczać 300 różnych opornych bakterii

Źródło: Marek Matacz/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 26.08.2022
 
 
Naukowcy opracowali związek, który skutecznie niszczy liczne bakterie Gram-ujemne. To często oporne na leczenie mikroby, które powodują różne infekcje, w tym układu moczowego.
Zakażenia układu moczowego są powszechne, lecz trudne do leczenia ze względu na to, że powodujące je bakterie coraz lepiej uodparniają się na antybiotyki.

Badacze z University of Illinois (USA), Instytutu Badawczego Armii Waltera Reeda oraz Broad Institute of MIT and Harvard, donoszą jednak o substancji, która może stać się nową, skuteczną bronią przeciw takim patogenom.

Wskazują na to eksperymenty przeprowadzone na laboratoryjnych szalkach oraz na myszach.

Chodzi o bakterie Gram-ujemne, które powodują takie choroby, jak zapalenie płuc, zakażenia układu moczowego czy krwi. Mikroby te szczególnie trudno się zwalcza, ponieważ mają dobrze chroniące je systemy, które usuwają antybiotyki. Szybko przy tym mutują i uczą się unikać nowych leków.

Co więcej, obecne leki nie są zwykle specyficzne i przy podaniu pacjentowi często wyniszczają także korzystną florę bakteryjną.

W poszukiwaniu nowego leku naukowcy dokonali kilku strukturalnych zmian w jednym z antybiotyków skutecznych w leczeniu zakażeń bakteriami Gram-dodatnimi.

Okazało się, że jedna z powstałych w ten sposób substancji – nazwana fabimycyną – działa aż na 300 opornych na antybiotyki bakterii Gram-ujemnych.

Jest przy tym w dużej mierze nieaktywna względem gatunków Gram-dodatnich – zarówno szkodliwych, jak i wspierających człowieka oraz zamieszkujących jego organizm.

W eksperymentach na myszach z zapaleniem płuc lub zakażeniem układu moczowego nowy, potencjalny lek zmniejszał liczbę bakterii do poziomu sprzed infekcji lub jeszcze niższego.
Przy podobnych dawkach działał więc tak samo lub lepiej niż obecnie stosowane substancje.
Zdaniem naukowców otrzymany związek będzie mógł w przyszłości pomagać w leczeniu opornych zakażeń różnego typu.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.