Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czy choroby tkanki łącznej wpływają na przeżycie pacjentów z rakiem płuc?

Źródło: JAMA Network Open, op. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 09.02.2021
 
 
Choroby autoimmunologiczne wywołują różne niekorzystne zmiany w organizmie, jednak być może nie pogarszają rokowania w przypadku raka płuc - wynika z retrospektywnego badania pacjentów leczonych w klinice Northwestern University w Chicago.
Na łamach „JAMA Network Open" ukazały się wyniki retrospektywnego badania pacjentów leczonych w klinice Northwestern University w Chicago dotyczące rokowania u pacjentów z rakiem płuc z współistniejącą chorobą tkanki łącznej.

W badaniu wykorzystano dane 177 pacjentów z rakiem płuc i chorobami tkanki łącznej takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, mieszana choroba tkanki łącznej, zapalenie mięśni oraz zespół Sjogrena.

Średnia wieku badanej grupy wyniosła 67 ± 10 lat i większość (77 proc.) stanowiły kobiety. Najczęstszymi chorobami autoimmunologicznymi były: reumatoidalne zapalenie stawów (55 proc.) oraz twardzina układowa (24 proc.). Najczęstszymi nowotworami płuc były: gruczolakorak (56 proc.) oraz rak płaskonabłonkowy (16 proc.). Grupę kontrolną stanowiło 219 osób. Porównując obie grupy nie zaobserwowano, aby pacjenci z rakiem płuc i z obecnością choroby autoimmunologicznej charakteryzowali się większym ryzykiem śmierci w porównaniu z grupą kontrolną. Nie wykazano również, aby wybrana choroba autoimmunologiczna pogarszała rokowanie.

Choroby autoimmunologiczne wywołują różne niekorzystne zmiany w organizmie, jednak być może nie pogarszają rokowania w przypadku raka płuc. Wadą badania był jego retrospektywny charakter oraz opieranie się na danych pochodzących z tylko jednego ośrodka.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Pulmonologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe