Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rozedma sprzyja rozwojowi raka płuc

Źródło: Paweł Wernicki/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 05.05.2022
 
 
Im bardziej nasilona rozedma płuc, tym wyższe ryzyko raka tego narządu – informuje pismo „Radiology”.
Rak płuc jest główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami. Co roku na świecie umiera z jego powodu ponad milion ludzi. Ryzyko zachorowania na raka płuc można zmniejszyć poprzez zidentyfikowanie czynników ryzyka, takich jak przewlekłe zapalenie płuc, palenie tytoniu, czynniki genetyczne, dieta oraz zagrożenia związane z wykonywanym zawodem.

Rozedma to przewlekła choroba układu oddechowego charakteryzująca się uszkodzeniem pęcherzyków płucnych. Jej objawy to duszność, kaszel ze śluzem, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Choć nie ma leczenia przyczynowego, dostępnych jest wiele terapii pomagających w radzeniu sobie z objawami.

Wiele czynników ryzyka jest wspólnych dla rozedmy i raka płuc – na przykład palenie papierosów. Palenie nasila stan zapalny, uszkadza DNA i przyspiesza starzenie. W grę mogą wchodzić także podatność genetyczna, przewlekły stan zapalny, uszkodzenie DNA i nieprawidłowe mechanizmy naprawcze.

Jak wskazują wyniki badań zespołu dr Marleen Vonder z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Groningen w Holandii, osoby z rozedmą, które nigdy nie paliły, również mają zwiększone ryzyko raka płuc.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań z trzech dużych baz danych dotyczące związku pomiędzy rozedmą płuc a rakiem płuc. Analiza 21 badań z udziałem ponad 107 000 pacjentów wykazała związek pomiędzy ocenianym metodą tomografii komputerowej nasileniem rozedmy a ryzykiem raka płuc.

– Nasza metaanaliza wykazała, że nie tylko oceniana wizualnie, ale także oceniana ilościowo rozedma płuc w tomografii komputerowej jest związana z rakiem płuc, i że ryzyko to wzrasta w przypadku bardziej nasilonej rozedmy – powiedziała dr Vonder.

Chociaż odkrycia potwierdzają związek pomiędzy dwiema wyniszczającymi chorobami, autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w opiece klinicznej.

– Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy obecność rozedmy zdefiniowanej w tomografii komputerowej ma niezależną wartość prognostyczną w porównaniu z już znanymi wspólnymi czynnikami ryzyka rozedmy płuc i raka płuc. Potencjalnie rozedma wykryta podczas podstawowego skanu CT może zostać wykorzystana do wybrania uczestników wysokiego ryzyka, którzy wymagaliby częstszych kontrolnych badań przesiewowych w kierunku raka płuc – wskazała dr Marleen Vonder.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.