Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Skomplikowana operacja na płucach i sercu chorej na nowotwór

Źródło: Polsko-Amerykańska Klinika Serca
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.06.2022
 
 
Skomplikowaną operację u pacjentki z rozległym guzem nowotworowym płuca naciekającym ścianę lewego przedsionka serca przeprowadzili pomyślnie w Bielsku-Białej specjaliści Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), należących do Grupy American Heart of Poland.
32-letnia pacjentka po zabiegu przeprowadzonym na początku czerwca czuje się dobrze, od 10 dni przechodzi proces rekonwalescencji w Uzdrowisku Ustroń.

– Zabieg, mimo że rozległy i złożony z dwóch procedur – torako- i kardiochirurgicznej – pacjentka przeszła bardzo dobrze – poinformował w środę ordynator kardiochirurgii w bielskim PAKS dr Witold Gerber.

Zabieg przeprowadziły zespoły: kardiochirurgów pod kierunkiem dr. Witolda Gerbera oraz zespół torakochirurga prof. Marcina Zielińskiego ze Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W leczeniu chirurgicznym tak rozległych nowotworów klatki piersiowej wymagana jest współpraca torakochirurgów z kardiochirurgami oraz niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie krążenia pozaustrojowego. Prof. Marcin Zieliński od lat leczy pacjentów z nowotworami płuca. – W niektórych przypadkach bez pomocy kardiochirurgów nie ma szans doszczętnie usunąć naciekającego guza. Tak było właśnie w przypadku tej pacjentki, u której konieczne było wycięcie części płuca oraz części lewego przedsionka serca, co wymagało zastosowania krążenia pozaustrojowego – wskazał.

Od wielu lat tego typu skomplikowane zabiegi wspólnie z prof. Zielińskim wykonywał koordynator ds. kardiochirurgii w American Heart of Poland prof. Andrzej Bochenek. Od czerwca współpraca jest kontynuowana w bielskim oddziale PAKS. Prof. Bochenek nie kryje radości z tego powodu, ponieważ daje to szansę na uratowanie życia pacjentów z najtrudniejszymi skomplikowanymi nowotworami klatki piersiowej.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.