REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Abatacept w leczeniu olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic

Udostępnij:
Dołączenie abataceptu do standardowej terapii indukującej remisję w olbrzymiokomórkowym zapaleniu tętnic (OZT), zmniejsza ryzyko wystąpienia nawrotu, nie jest natomiast związane ze zwiększeniem ryzyka działań niepożądanych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego pod patronatem Vasculitis Clinical Research Consortium.
Glikokortykosteroidy (GKS) nadal stanowią podstawę w leczeniu OZT. Nową opcją w terapii może okazać się abatacept - rekombinowane białko fuzyjne hamujące tzw. drugi sygnał (blokuje cząsteczki CD80/CD86 na powierzchni komórek prezentujących antygen, hamując oddziaływanie z cząsteczkami CD28 na powierzchni limfocytów T). Lek zarejestrowany został przez FDA/EMA do terapii reumatoidalnego zapalenia stawów oraz młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu, kontrolowanym placebo oceniano skuteczność abataceptu w populacji chorych ze świeżo rozpoznanym oraz nawracającym OZT. Abatacept w dawce 10mg/kg mc podawano dożylnie według schematu 1, 15, 29 dzień oraz 8 tydzień (n=49). W 12 tygodniu pacjenci będący w remisji (n=41) zostali zrandomizowani do ramienia otrzymującego placebo (n=21) lub kontynuującego abatacept w comiesięcznym wlewie (n=20). Wszyscy badani otrzymywali prednizon, ze stopniową redukcją dawki, do całkowitego odstawienia GKS w 28 tygodniu. Pierwotnym punktem końcowym badania był czas trwania remisji. W 12 miesiącu w ramieniu stosującym abatacept częstość remisji wynosiła 48%, a w ramieniu stosującym placebo 31% (P=0,049). Mediana czasu trwania remisji wynosiła w grupie leczonej abataceptem 9,9 miesięcy, natomiast w grupie placebo 3,9 miesięcy (P=0,023). Nie zaobserwowano różnic w częstości oraz ciężkości działań niepożądanych pomiędzy dwoma analizowanymi grupami.

Biorąc pod uwagę fakt, że na OZT chorują osoby starsze, poszukiwanie terapii pozwalającej na zmniejszenie dawki GKS i ryzyka działań niepożądanych z nimi związanych, staje się koniecznością. Jedną z możliwych opcji wydają się być leki biologiczne.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.