REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Adatacept może wejść do programu lekowego w lipcu 2014 roku

Udostępnij:
O nowym leku biologicznym mówi prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reaumatologii
Co nowego w reumatologii?
Mamy nadzieję, że do refundacji w lipcu tego roku wejdzie nowy lek – adatacept, o innym niż pozostałe mechanizmie działania. Ten lek hamuje aktywację limfocytów T. Ma szerokie zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalnie stawów, w mniejszym zakresie może być stosowany u dzieci. Program na adatacept jest zgodny z zaleceniami EULAR. Lek poszerza możliwości leczenia u chorych, którzy nie odpowiadają na inne terapie.

Jaka jest jego skuteczność?
Podobna do innych leków, ale poszerza możliwość leczenia. Jest drogi. Roczny koszt kuracji wynosi około 50 tys. zł.

Czy dużo chorych może przejść na ten lek?
Około połowy leczonych biologicznie plus metotreksat wymaga zmiany terapii ze względu na jego nieskuteczność. Jeśli chorzy nie mają włączonego metatreksatu, zmiany leczenia wymaga około 80 procent z nich. Leki biologiczne bez metotreksatu są mało skuteczne. Według danych, są skuteczne u co piątego pacjenta bez metotreksatu i u co drugiego z metotreksatem, dlatego ważne jest, aby leków biologicznych nie stosować bez metotreksatu, który obecnie przeżywa renesans. Około 2 tys. chorych może potrzebować leczenia adaceptem. Decyzję o tym podejmie jednak lekarz prowadzący. Lekami biologicznymi jest leczonych kilka tysięcy chorych.

Jest pan zadowolony z egzaminów specjalizacyjnych z reumatologii?
Wszyscy są dobrze przygotowani i oczekujemy, że wszyscy przejdą je pomyślnie. Do egzaminów przystąpiło 48 osób, jedna nie zdała części pisemnej, ale ze wszystkimi dobrze się rozmawia w czasie egzaminu ustnego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.