Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Anifrolumab poprawia stan pacjentów z toczniem rumieniowatym krążkowym

Udostępnij:
Anifrolumab przynosi poprawę u pacjentów z opornym na leczenie toczniem rumieniowatym krążkowym (DLE), zwłaszcza u osób z ciężką lub oporną postacią choroby – stwierdzają klinicyści i naukowcy z USA.
Autorzy zauważyli, że DLE, najczęstsza postać przewlekłego tocznia rumieniowatego skórnego, może trwale zabliźnić i powodować zniekształcenia u pacjentów, a tradycyjne metody leczenia, takie jak leki przeciwmalaryczne, leki immunosupresyjne oszczędzające sterydy, talidomid, retinoidy i lenalidomid, nie poprawiają stanu pacjentów w opornym na leczenie toczniu rumieniowatym krążkowym.

– Wszyscy pacjenci wykazali znaczną poprawę symptomatologii i aktywności choroby w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia stosowania anifrolumabu. Te wczesne wyniki podkreślają potencjał anifrumabu jako realnej opcji terapeutycznej dla pacjentów z DLE, szczególnie tych z ciężką lub oporną postacią schorzenia – napisała główna autorka badania prof. Katharina Shaw.

Food and Drug Administration zatwierdziła anifrolumab, ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane na podjednostkę 1 receptora interferonu typu 1, w 2021 roku dla dorosłych z toczniem rumieniowatym układowym o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, ale nie zostało ono zatwierdzone do leczenia tocznia rumieniowatego krążkowego.

Dr Shaw i współpracownicy przeszukali dokumentację medyczną z Brigham and Women's Hospital oraz Massachusetts General Hospital w Bostonie, aby znaleźć wszystkie przypadki tocznia rumieniowatego krążkowego rozpoznane na podstawie biopsji lub opinii klinicystów od stycznia 2000 r. do października 2022 r.

Naukowcy zidentyfikowali osiem pacjentek, które otrzymywały anifrolumab co najmniej przez 8 tygodni. Kobiety były w wieku od 19 do 75 lat (mediana 42,5 roku), u wszystkich stwierdzono tocznia rumieniowatego krążkowego opornego na standardowe terapie. Były one leczone hydroksychlorochiną i innymi lekami, najczęściej metotreksatem i mykofenolanem mofetylu (MMF).

Autorzy szukali poprawy w objawach zgłaszanych przez pacjentów oraz w punktacji obszaru i wskaźnika nasilenia choroby tocznia rumieniowatego skórnego, w tym punktacji CLASI A (aktywność) 0–70 i wyniku CLASI-D (uszkodzenia) 0–56.

Wszyscy pacjenci wykazywali znaczną poprawę pod względem objawów i aktywności choroby w ciągu 2 miesięcy od pierwszego wlewu leku. Średni spadek i średni procentowy spadek wyników CLASI-A wyniosły odpowiednio 17,1 i 65,1 proc. Średni spadek i średni procentowy spadek wyników CLASI-D wyniosły odpowiednio 0,5 i 2,9 proc.

Autorzy badań napisali, że szybka poprawa kliniczna po zastosowaniu anifrolumabu w porównaniu z poprawą w przypadku tradycyjnych leków była uderzająca. – Biorąc pod uwagę ryzyko trwałego bliznowacenia, dyspigmentacji i łysienia przy źle kontrolowanej DLE, nie można przecenić znaczenia szybkiego łagodzenia aktywności choroby – stwierdzono w doniesieniu z badań. Jak jednak przyznano, konieczne są większe powiązane badania prospektywne.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.