REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badanie ultrasonograficzne w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka

Udostępnij:
Ultrasonograficzna ocena nerwu pośrodkowego z uwzględnieniem jego obrzęku oraz przekrwienia pozwala na wiarygodną diagnostykę zespołu cieśni nadgarstka.
W badaniu ultrasonograficznym (usg) stawów nadgarstkowych zostaje uwidoczniony nerw pośrodkowy (NP). O zespole cieśni nadgarstka (ZCN)może świadczyć zwiększone pole przekroju NP (obrzęk nerwu) oraz wzmożony sygnał w opcji power doppler (przekrwienie). Jedną z przyczyn ograniczonego znaczenia usg w diagnozowaniu ZCN jest brak dokładnego ustalenia granicznej wartości pola przekroju NP oraz miejsca wykonywania tego pomiaru.
Badacze z Austrii przeprowadzili badanie usg u 135 chorych z podejrzeniem ZCN. Ostateczną diagnozę potwierdzono na podstawie badania klinicznego oraz elektrofizjologicznego. Przekrój NP był mierzony w 5 różnych miejscach anatomicznych w zakresie przedramienia oraz kanału nadgarstka, ponadto wyliczano różnicę i iloraz dokonanych pomiarów NP na przedramieniu i w kanale nadgarstka aby wyeliminować wpływ zmienności osobniczej przekroju NP .
ZCN zdiagnozowano w 111 badanych nadgarstkach (45,5%), wykluczono w 49 nadgarstkach (34,4%) w 49 nadgarstkach stwierdzono prawdopodopodobne występowania ZCN. Ustalono wartości progowe przekroju NP 9,8-13,8mm2, dla których czułość i specyficzność w diagnostyce ZCN wynosiła 92%. Wzmożony sygnał w opcji Power Doppler (określany jako stopień 2 lub wyższy) wskazywał na rozpoznanie ZCN ze specyficznością 90%. W przeprowadzonym eksperymencie nie wykazano przewagi określonego punktu dokonywania pomiaru pola przekroju NP. Autorzy badania zalecają w praktyce klinicznej dokonywanie pomiaru NP w kanale nadgarstka pod troczkiem zginaczy w miejscu gdzie pole przekroju jest największe.
Ultrasonograficzna ocena nerwu pośrodkowego z uwzględnieniem jego obrzęku oraz przekrwienia pozwala na wiarygodną diagnostykę zespołu cieśni nadgarstka.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.