Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Blokada interleukiny-1-beta może spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej stawów

Źródło: medscape
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 07.08.2020
 
 
Interleukina-1-beta jest kluczowym graczem w procesie zapalnym choroby zwyrodnieniowej stawów, a jej hamowanie może spowolnić proces chorobowy, zgodnie z analizą danych z badania CANTOS.
Uczestnicy tego badania, którzy byli leczeni inhibitorem IL-1-beta kanakinumabem, mieli znacznie mniejszy odsetek całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego w ciągu średniego okresu obserwacji trwającego prawie cztery lata.

Badanie CANTOS wykazało, że kanakinumab (150 lub 300 mg podskórnie co trzy miesiące przez okres do pięciu lat) znacząco redukował incydenty sercowo-naczyniowe u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego w wywiadzie i podwyższonym poziomem białka C-reaktywnego (hsCRP).
Dane z badania, dotyczące pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów pokazują, że przy medianie obserwacji wynoszącej 3,7 lat, łączne wskaźniki częstości całkowitej alloplastyki stawu biodrowego lub kolanowego (THR / TKR) były od 40% do 47% niższe w przypadku kanakinumabu niż placebo.
Korzyść ze stosowania kanakinumabu pozostawała statystycznie istotna po wykluczeniu pacjentów z dną moczanową lub zapaleniem stawów w wywiadzie.
Leczenie kanakinumabem wiązało się również z mniejszą liczbą objawów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów w okresie obserwacji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe