Specjalizacje, Kategorie, Działy

COVID-19 szczególnie groźny dla pacjentów z miopatiami zapalnymi

Udostępnij:
Choroby autoimmunologiczne zwiększają ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19. Niebagatelną rolę ochronną odgrywają szczepienia, jednak nawet one nie chronią w pełni pacjentów obciążonych miopatiami zapalnymi, co udowodniono na łamach „Rheumatology”.
Idiopatyczne miopatie zapalne to grupa chorób autoimmunologicznych charakteryzujących się zapaleniem mięśni i innych narządów, co powoduje rozległą ich dysfunkcję i przedwczesną śmierć. Jest to stosunkowo rzadka grupa chorób, z ogólną częstością występowania wynoszącą 14 na 100 000 osób. Szczytowy wiek zachorowania to 45 do 60 lat u dorosłych i 5 do 15 lat u dzieci. Możliwe objawy ogólnoustrojowe obejmują dysfagię, dysfonię, śródmiąższową chorobę płuc, zwapnienia podskórne, kardiomiopatię rozstrzeniową, zaburzenia rytmu serca, zmęczenie, gorączkę i utratę masy ciała.

Międzynarodowy zespół badaczy oszacował ryzyko wystąpienia zakażenia SARS-CoV-2 po przeprowadzeniu szczepień ochronnych w tej grupie chorych. W tym celu grupa badawcza rozesłała e-ankietę do samodzielnego wypełnienia przez pacjentów w celu zebrania danych na temat szczepień przeciwko COVID-19 i infekcji, które pojawiły się mimo zaszczepienia; uzyskano 9449 kompletnych odpowiedzi. Zakażenie po zaszczepieniu wystąpiło u 15,3 proc. uczestników. Obliczono, że wiek (im niższy tym ryzyko mniejsze) jest niewielkim czynnikiem ochronnym. Istotne czynniki ryzyka stanowiło stosowanie hydroksychlorochiny i sulfasalazyny, w tym przypadku szansa na zachorowanie rosło niemal odpowiednio 2- i 4-krotnie. Stosowanie systemowych glikokortykosteroidów jest natomiast czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu (wzrost około 3,5-krotny). W porównaniu z osobami obciążonymi innymi chorobami z autoagresji pacjenci z miopatią istotnie, 2- do 6-krotnie częściej wymagali hospitalizacji, tlenoterapii, przyjęcia na oddział intensywnej terapii oraz zaawansowanego leczenia przeciwwirusowego lub przeciwciałami monoklonalnymi.

Widać wyraźnie, że obciążenie miopatią stanowi istotny czynnik ryzyka ciężkiego zakażenia COVID-19 i to pomimo szczepień. Skłania to ku zwróceniu szczególnej uwagi na tą grupę pacjentów, zwłaszcza w trwającym jeszcze sezonie zachorowań.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.