Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czeka nas szybka zmiana zaleceń w leczeniu RZS

Źródło: Bartłomiej Leśniewski
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.12.2013
 
 
-W pierwszym półroczu 2014 czeka nas praca związana z aktualizacją standardów europejskich. Będzie zmiana zaleceń i programów lekowych – mówi w wywiadzie dla ereumatologia.pl prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii.
Rozmowa z prof. Witoldem Tłustochowiczem, krajowym konsultantem w dziedzinie reumatologii

-Co polską reumatologię czeka w nadchodzącym 2014 roku?
-W pierwszym półroczu czeka nas praca związana z aktualizacją standardów europejskich. W porównaniu z poprzednim wydaniem w 2012 r. opublikowano bądź aktualizowano wytyczne EULAR i należy je przenieść na grunt polski. Dotyczy to głównie tocznia rumieniowatego układowego, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu Sjogrena.

-Kiedy to nastąpi?
-Już w kwietniu należy spodziewać aktualizacji dotychczasowych zaleceń opublikowanych w Reumatologii rok temu. Najważniejsze jest podkreślenie że lekiem „kotwicznym” w zapaleniach stawów obwodowych jest metotreksat w dawce 25-30 mg/tydz w zależności od potrzeb i tolerancji, oraz sulfasalazyny 3-4 gramy na dobę. W nowych rekomendacjach leczenia RZS pominięto sole złota które u nas i tak były niedostępne. Określono też dawkę i czas leczenia enkortonem, do 10 mg dziennie i nie dłużej jak 6 miesięcy. Obowiązują też nowe kryteria poprawy.

-Jak szybko efekty zmian odczują pacjenci?
-W wypadku zmiany zaleceń: bardzo szybko, wejdą one w życie w pierwszym półroczu. Tu nie ma potrzeby uzyskiwania opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych czy odpowiednich komórek ministerstwa i funduszu. Pewną niewiadomą pozostanie tempo zmian programów lekowych, ale pewne jest, że i one się zmienią. Dojdą także dwa nowe leki biologiczne, producenci złożyli odpowiednie wnioski, trwa ich weryfikacja.

-A co z postulatem ustanowienia szybkiej ścieżki diagnostycznej dla chorych na schorzenia reumatologiczne?
-Nie tracimy tego z pola widzenia, postulat został zgłoszony, będziemy o nim przypominać. Ale w tej sprawie, choć spodziewam się sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej, nie spodziewam się niestety szybkiego przełomu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.