Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy szczepienie na grypę może być powodem zaostrzenia objawów choroby reumatycznej?

Udostępnij:
U chorych z autoimmunologiczną zapalną chorobą reumatyczną (AZChR) zalecane jest wykonywanie szczepień przeciwko grypie. Ze względu na podstawy patofizjologiczne choroby oraz stosowane leki u chorych występuje zwiększone ryzyko wystąpienia grypy oraz jej powikłań.
Mimo wszystko tylko niewielki odsetek pacjentów z AZChR szczepi się na grypę. Zarówno u pacjentów jak i u ich lekarzy pojawiają się obawy o potencjalne działania niepożądane związane ze szczepieniem.

Szczepienie ma swoje konsekwencje immunologiczne i kliniczne, mogą się one ujawniać w postaci zaostrzenia choroby podstawowej i/lub zachorowań na różne choroby autoimmunologiczne, na przykład zapalenia naczyń (vasculitis). Dotychczas w badaniach klinicznych nie obserwowano zwiększenia ryzyka tego typu zdarzeń (przy kontynuacji stosowania dotychczasowego leczenia przeciwreumatycznego w stałych dawkach). Badania kliniczne zgodnie z przyjęta praktyką przeprowadzono w odpowiednio dobranej grupie pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby.

Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii sprawdziła jak sytuacja wygląda w codziennej praktyce. W tym celu dokonano analizy statystycznej danych pochodzących z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej obejmujących reprezentatywną populację Wielkiej Brytanii (ponad 15mln) zgromadzonych w latach 2006-2016 (10 sezonów zachorowań na grypę). Ewentualne skutki szczepienia oceniano w okresach po wykonaniu szczepienia: 0-14 dni, 15-30, 31-60, 61-90. Analizowano przypadki wystąpienia bólu stawów, zaostrzenia objawów choroby podstawowej, zapalenia naczyń, gorączki nieinfekcyjnej oraz wdrożenia do leczenia glikokortykoteroidów.

Grupę badaną stanowiło 14 928 chorych z rozpoznaniem AZChR (większość stanowiły kobiety 69%, u 80% rozpoznaniem było RZS). Nie odnotowano wśród chorych z AZCHR zwiększonej częstości wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z powodu potencjalnych działań ubocznych po wykonaniu szczepienia w ustalonym czasie. Tymczasem okazało się, iż w porównaniu z odpowiednio dobraną grupą kontrolną chorzy ci rzadziej zgłaszali się na konsultacje.

W prezentowanym badaniu nie wykazano związku przeprowadzania szczepień z wystąpieniem dodatkowej zapalnej choroby autoimmunologicznej lub z zaostrzeniem objawów choroby reumatycznej. Dane te są kolejnym argumentem odnośnie wykonywanie profilaktycznych szczepień u chorych z AZChR.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.