Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy tramadol zwiększa ryzyko złamania biodra?

Źródło: https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jbmr.3935
Autor: Alicja Kostecka
 
 
Stosowanie tramadolu jako leku przeciwbólowego wiązało się z większym ryzykiem złamań szyjki kości udowej w porównaniu z zastosowaniem innych leków przeciwbólowych wynika z analizy bazy danych pacjentów w Wielkiej Brytanii.
Tramadol jest jedną z terapii pierwszego lub drugiego rzutu u pacjentów z przewlekłym nienowotworowym bólem, a jego stosowanie szybko rośnie na całym świecie; jednak profil bezpieczeństwa tego leku przeciwbólowego, taki jak ryzyko złamania, pozostaje niejasny.

W analizie, która została opublikowana na łamach Journal of Bone and Mineral Research , porównano stosowanie tramadolu z kodeiną, naproksenem, ibuprofenem, celekoksybem i etorykoksybem u osób dorosłych w wieku 50 lat lub starszych.

Podczas rocznej obserwacji 146 956 pacjentów przyjmujących tramadol u 518 wystąpiło złamanie bioder, co odpowiada około jednemu dodatkowemu złamaniu biodra na 1000 osobolat w stosunku do przyjmowania kodeiny (odpowiednio 3,7 vs. 2,9). Podobnie w przypadku tramadolu wystąpiło do 1,5 dodatkowych nowych złamań na 1000 osobolat niż w przypadku naproksenu, ibuprofenu, celekoksybu i etorykoksybu. www.termedia.pl/Wspolczesne-zasady-leczenia-bolu-w-chorobach-reumatycznych,98,32888,0,0.html

W związku z tym American Society for Bone and Mineral Research wskazuje na potrzebę przeglądu wytycznych dotyczących stosowania tramadolu w praktyce klinicznej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe