Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

E-Eular 2020: „Możemy pomóc w walce z Covid- 19”

Źródło: medpage.com
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 05.06.2020
 
 
Reumatolodzy przygotowują się do batalii, ponieważ ich doświadczenie wydaje się być coraz bardziej kluczowe w leczeniu choroby koronawirusowej.
Podczas internetowej konferencji prasowej, która otwierała E- Kongres EULAR 2020, liderzy europejskiej społeczności reumatologicznej omówili kilka aspektów COVID-19, w które współczesna reumatologia może mieć istotny wkład.

Leki reumatologiczne - w tym inhibitory interleukiny-6, takie jak tocilizumab , a także tofacitinib oraz tak zwane inhibitory JAK - są zarówno obiecujące oraz zdaniem wielu reumatologów, prawdopodobnie skuteczne przeciwko COVID-19.
Zastosowanie hydroksychlorochiny ub chlorochiny - występujące u 22% zarejestrowanych pacjentów - nie wiązało się wcale z ryzykiem hospitalizacji, ani pozytywnie, ani negatywnie (iloraz szans 0,94, p = 0,82). Z drugiej strony wydaje się, że stosowanie inhibitora czynnika martwicy nowotworów (TNF) ma działanie ochronne (OR 0,40 w przypadku hospitalizacji, p = 0,01).
Podkreślono również, że zwiększone ryzyko związane ze stosowaniem leków sterydowych nie oznacza, że należy je odstawić u pacjentów z COVID-19. W rzeczywistości, pacjenci mogą bardzo potrzebować wyższych dawek, bowiem w przypadku infekcji produkcja endogenna jest obniżona.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe