Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Endoprotezoplastyka za 10 lat

Źródło: MK
Autor: Anita Jóźwiak |Data: 20.05.2014
 
 
Kategorie: Rehabilitacja
Działy: Varia Aktualności
W Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie termin wykonania endoprotezoploastyki to marzec 2021 r. Według danych Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego zapisy planowe są prowadzone na 2030 r. Według NFZ, średni czas oczekiwania na ten zabieg wynosi 481 dni dla przypadku stabilnego i 258 dni dla przypadku pilnego, ale to dane na podstawie przeszłych informacji, a kolejki rosną.
- Do nas wpływa dużo wniosków – mówi Jolanta Rupniewska , dyrektor ds. ekonomicznych OCR w Opolu. – Z czego wynika tak długi czas oczekiwania? Z niedoszacowania kontraktu z NFZ, który jest za mały, aby odpowiedzieć na potrzeby. Wzrasta także świadomość pacjentów, którzy nie godzą się na cierpienie. My nie wykonujemy więcej zabiegów, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na generowanie nadwykonań, za które potem NFZ nie zapłaci.

Według NFZ na Mazowszu średni czas oczekiwania wynosi 121 dni w przypadku pilnym i 219 dni w przypadku stabilnym, w warmińsko-mazurskim odpowiednio 212 oraz 413 dni, w podlaskim 90 i 290, w wielkopolskim 200 i 380, w łódzkim 274 oraz 398.

W ubiegłym roku wykonano 54 208 endoprotezoplastyk stawowych, w tym 39 349 endoprotezoplastyki stawu biodrowego. NFZ wycenia te świadczenia w miarę dobrze: od 2,5 tys. nawet do 12,5 tys. zł za endoprotezoplastykę rewizyjną całkowitą. Duże są jednak koszty przeprowadzenia takiego zabiegu, ponieważ droga jest sama proteza, a jej cena zmienia się w zależności od materiałów oraz zastosowanych rozwiązań.

- Kiedy rozpoczynałem pracę, kolejki wynosiły 3 miesiące, teraz cały czas wydłużają się i doszło już do absurdów – mówi dr Mariusz Nowak, sekretarz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.- Możemy wykonywać więcej tych procedur, ale nie ma na to pieniędzy. Wykonywanych jest rocznie 350 zabiegów, podczas gdy osób oczekujących jest 4 tys. Dopóki nie pojawi się więcej funduszy, kolejki będą wzrastać. Z każdym rokiem czas oczekiwania się wydłuża i teraz wynosi 10 lat na przypadek planowy i 3 lata na przypadek pilny.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe