SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Golimubab na ŁZS i ZZSK
Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 31.10.2017
 
 
Tagi: Golimumab
FDA zatwierdziła stosowanie golimumabu u dorosłych w aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów i aktywnym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.
Golimumab, inhibitor TNF-a został już zatwierdzony do leczenia umiarkowanego i ciężkiego RZS. Zatwierdzenie golimumabu do leczenia ŁZS i ZZSK związane jest z dwoma badaniami fazy 3 obejmującymi ponad 600 pacjentów. Oba badania były zgodne z ich pierwotnymi wynikami, przy czym większy odsetek pacjentów leczonych golimumab wykazało znaczną poprawę w zakresie objawów ŁZS i ZZSK w porównaniu do leczonia placebo.

Wskaźnik odpowiedzi w leczeniu ŁZS wynosił 75% w grupie golimumab, a 22% w grupie placebo ( P<0,001) w 14 tygodniu leczenia. Po 24 tygodniach leczenie golimumabem wystąpił mniejszy postęp strukturalnych uszkodzeń stawów i poprawa funkcji fizycznych związanych z ŁZS.
Zatwierdzenie podawanego dożylnie golimumabu w leczeniu czynnego łuszczycowego zapalenia stawów stanowi istotną nową opcję leczenia pacjentów, zwłaszcza tych, którzy preferują taką formę stosowania leku.

W badaniu AS-GO w ciągu 16 tygodni 73% pacjentów otrzymujących golimumab osiągnęło co najmniej 20% poprawę leczenia ZZSK w porównaniu z 26% pacjentów otrzymujących placebo.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe