Specjalizacje, Kategorie, Działy

Hydroksychlorochina i ryzyko objawów neuropsychiatrycznych

Udostępnij:
Międzynarodowe badanie obejmujące ponad 900 tys. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczonych hydroksychlorochiną nie potwierdziło częstszego występowania incydentów neuropsychiatrycznych w tej grupie.
We wczesnym okresie pandemii COVID-19 wydawało się, że hydroksychlorochina (HCQ) może znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. Późniejsze wyniki obserwacji nie potwierdziły jednak tej hipotezy. Pojawiły się natomiast niepokojące doniesienia o przypadkach występowania zespołów neuropsychiatrycznych w związku ze stosowaniem w wysokich dawkach HCQ i chlorochiny w leczeniu COVID-19. Powstało zatem pytanie o bezpieczeństwo stosowania leków przeciwmalarycznych u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Wyniki opublikowanego na łamach „Rheumatology” międzynarodowego badania obejmującego populację ponad 900 tys. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) leczonych HCQ (EUPAS34497) nie potwierdziło, aby w tej grupie stosowanie leku wiązało się ze zwiększoną częstością występowania incydentów neuropsychiatrycznych zarówno w obserwacji krótkoterminowej, jak i długotrwałej.

Badaniem obserwacyjnym objęto ponad 918 tys. chorych na RZS, u których zastosowano HCQ (średnia dawka 420 mg/dobę). Badaną populację porównano z ponad 290 tys. pacjentów, u których rozpoczęto leczenie sulfasalazyną (SSA). Bezpieczeństwo terapii poddano ocenie krótkoterminowej (do 30 dni od rozpoczęcia leczenia) i długoterminowej. Przeprowadzona analiza wykazała, że stosowanie w standardowych dawkach HCQ nie jest związane z występowaniem zaburzeń neuropsychiatrycznych w porównaniu z SSA. Ocenie poddano częstość występowania depresji, myśli i prób samobójczych oraz incydentów psychotycznych wymagających hospitalizacji. Wyniki badania oparto na danych pochodzących z trzech krajów (Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone), różnych systemów ochrony zdrowia i baz danych, co pozwala na uogólnienie uzyskanych wyników.

Autorzy badania zwracają uwagę, że zwiększona częstość występowania incydentów neuropsychiatrycznych u chorych na COVID-19 leczonych HCQ (czego nie potwierdzono w grupie pacjentów leczonych tym lekiem z powodu RZS) może być między innymi wynikiem oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych (stresorów) związanych z izolacją społeczną, niepewnością finansową czy nadużywaniem leków i alkoholu.

Opracowała Marta Madej
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.