Specjalizacje, Kategorie, Działy
PAP/Paweł Supernak
PAP/Paweł Supernak

Interdyscyplinarność kluczem do osiągnięcia efektu terapeutycznego ►

Udostępnij:

– Leczenie chorób z przewlekłymi stanami zapalnymi wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy lekarzy wielu dziedzin – między innymi dermatologa, reumatologa i gastrologa – powiedział prof. Witold Owczarek, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Jak tłumaczył prof. Owczarek podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii (22–24 maja, w Krakowie), u pacjentów dermatologicznych i reumatologicznych, ze względu na wspólne szlaki patogenetyczne, często występuje wiele powikłań. Dlatego w opiece nad nimi wymagana jest współpraca specjalistów z wielu dziedzin, m.in. dermatologa, reumatologa i gastrologa.

– Trzeba pamiętać, że niekontrolowany stan zapalny wywołuje wiele chorób, między innymi choroby metaboliczne. U części naszych chorych rozwijają się choroby reumatologiczne, dlatego że występuje mimikra antygenowa i genetyczna, która predysponuje tych pacjentów do rozwoju tego typu zmian – stwierdził profesor. 

Podkreślił, że takich pacjentów należy traktować bardzo indywidualnie. Odpowiedni i dostosowany do danego przypadku plan leczenia jest kluczowy, aby osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny.

– Niezbędna jest współpraca między specjalistami w zakresie aktywnego leczenia, ale też kontrolowania i przede wszystkim wczesnego wykrywania innych chorób, które mogą się rozwinąć – podkreślił specjalista.

Rozmowa z ekspertem poniżej.


Przeczytaj także: „W Polsce realizowanych jest coraz więcej niekomercyjnych badań klinicznych”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.