Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kamery termowizyjne skutecznym narzędziem w wykrywaniu RZS

Źródło: www.nature.com/articles/s41598-019-53598-0
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.11.2019
 
 
Obrazowanie termiczne może stać się ważną metodą oceny w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyniki badania prowadzonego na Staffordshire University, w którym uczestniczyły 82 osoby potwierdzają, że zarówno temperatura dłoni, jak i palców znacznie wzrasta u pacjentów z RZS.
Pacjenci z RZS przeszła diagnostyczne badanie ultrasonograficzne przez przeszkolonego reumatologa, aby upewnić się, że rekrutowani uczestnicy nie mieli aktywnych objawów zapalenia błony maziowej w dłoniach i nadgarstkach.

Badacze używali kamery termowizyjnej Flir T630 i postępowali zgodnie z wytycznymi American Thermology Association. Osoby, których temperatura dłoni Ii palców była wyższa niż 30,3 ° C, były bardziej narażone na RZS. Termografia wskazała możliwy trwający proces chorobowy, podczas gdy ultrasonografia nie wykryła żadnych istotnych zmian w badanej populacji.

Z tego wniosek, że temperatura możne leżeć u podstaw subklinicznej aktywności choroby lub że pierwotny proces zapalny może powodować nieodwracalne zmiany termiczne, które utrzymują się po ustąpieniu aktywności choroby. Potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Obrazowanie termiczne jest nową technologią w medycynie i może stać się ważnym narzędziem klinicznym, ponieważ procesy chorobowe mogą zmieniać wielkość emitowanego ciepła u osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Badanie ma podstawowe znaczenie w trudnym procesie diagnozowania RZS, wyższa temperatura dłoni u osób bez aktywnego zapalenia błony maziowej, może wskazywać, że proces zapalny już trwa. Terminowe wykrycie trwającego zapalenia błony maziowej w RZS ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe