Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kanakinumab u pacjentów z chorobą Stilla: wyniki badania CONSIDER

Źródło: BMJ Open
Opracował: Mikołaj Kamiński
Autor: Anna Soboń |Data: 23.07.2020
 
 
Badanie o akronimie CONSIDER to badanie kliniczne drugiej fazy, w którym oceniono zastosowanie kanakinumabu u pacjentów z aktywną chorobą Stilla.
Do badania włączono w sumie 36 pacjentów u których choroba rozpoczęła się w wieku dorosłym i, u których co najmniej cztery stawy były zajęte przez chorobę. Pacjenci zostali zrandomizowani do: kanakinumabu podawanego we wstrzyknięciach podskórnych lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów którzy uzyskali istotne zmniejszenie aktywności choroby po 12 tygodniach leczenia ocenianej według Disease Activity Score-28.

W grupie interwencyjnej 12 (67%) , a w grupie kontrolnej 7 (41%) pacjentów spełniło pierwszorzędowy punkt końcowy (p=0,18). Po wykluczeniu pacjentów którzy nie zakończyli badania, kanakinumab miał istotnie większą skuteczność w kontroli choroby oceniano za pomocą kryteriów Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego 30 i 50.

Ze względu na niewielką liczebność grupy badawczej, efekt kanakinumabu nie był statystycznie lepszy w porównaniu z placebo w zakresie pierwszorzędowego punktu końcowego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe