REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kolchicyna obniża ryzyko incydentów sercowych

Udostępnij:
Kolchicyna- lek pierwotnie otrzymywany z nasion i bulw różnych gatunków ziemowitu (colchicum). Znana od tysięcy lat. Aktualnie stosowana jest w leczeniu dny moczanowej, a także zapalenia osierdzia. Ze względu na toksyczność zwykle nie jest stosowana przewlekle. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe. Blokuje rozpad wewnątrzkomórkowych lizosomów, hamuje syntezę cytokin, zmniejsza zdolności migracyjne i adhezyjne leukocytów.
Stan zapalny jest jednym z elementów patomechanizmu chorób układu krążenia. Dlatego leki o działaniu immunomdulującym mogą mieć istotny wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
W celu oceny wpływu stosowania kolchicyny u chorych z dną moczanową na występowanie incydentów sercowo-naczyniowych przeprowadzono analizę statystyczną danych pochodzących z systemów opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych. Na tej podstawie wyłoniono 501 chorych z dną moczanową, u których wdrożono leczenie kolchicyną oraz tak samo liczną grupę chorych z dną moczanową nie stosujących tego leku odpowiednio dobrano pod względem płci i wieku. Mediana czasu obserwacji wyniosła 16,5 miesiąca. W grupie z kolchicyną odnotowano 28 incydentów naczyniowych (tj. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, TIA- przemijające niedokrwienie mózgu), natomiast w grupie bez kolchicyny było 82 incydenty. Wskaźnik częstości incydentów sercowo-naczyniowych na 1000 pacjentolat wyniósł 35.6 dla stosujących kolchicynę i 81.8 dla niestosujących. Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka chorób układu krążenia, stosowanie kolchicyny było związane z redukcją ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych o 49% jak również z 73% redukcją liczby zgonów z jakichkolwiek przyczyn.
Przeprowadzone badanie obserwacyjne wskazuje na korzystny wpływ stosowania kolchicyny u pacjentów z dną moczanową na redukcję ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.